Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Monika Kosiedowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Types of Bosses / Osobowości szefów
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, VII
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.1, II.5, III.4, V.1, V.3, V.8, V.10, V.12, VII.5, VII.7, VII.8, VII.14, VII.15, VIII.1, VIII.2
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze sposobami zarządzania oraz z osobowościami szefów.
Uczeń potrafi rozróżnić i scharakteryzować dobre i niedobre sposoby zarządania związane z osobowościami szefów.
Uczeń potrafi wymienić cechy dobrego lidera oraz wskazać wady i zalety wymagającego szefa.
Cele motywacyjne:
Uczeń poznaje słownictwo umożliwiające rozmowę na temat różnych rodzajów przełożonych.
Uczeń potrafi wskazać cechy osobowości dobrego i słabego lidera.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla ilustrację do sekcji Przeczytaj i pyta uczniów:
Is this the boss you would like to work for?
What kind of person makes a good boss?
Uczniowie rozmawiają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą antonimy w Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Types of Bosses i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Po ponownym przeczytaniu tekstu uczniowie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Bazując na pomyśle z Exercise 4 (Przeczytaj), uczniowie rozmawiają w małych grupach na temat następujących twierdzeń z tekstu, które nauczyciel zapisuje na tablicy i starają się je skonkretyzować, podając przykłady:
An inspiring boss will uncover all your abilities and competence. How can a boss do this? Give examples.
A great leader inspires others to challenge themselves. How can a boss inspire workers in this way? Give examples.
Uczniowie rozmawiają w grupach, po czym przedstawiciele grup relacjonują, jakie przykłady działań szefów udało im się znaleźć.
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną uczniowie wykonują Exercise 1 i 2 (Gra edukacyjna). Chętne lub wskazane osoby odczytują odpowiedzi i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozwiązują 3 poziomy krzyżówki w grze edukacyjnej, a następnie wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Gra edukacyjna) i odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują Exercise 2 (Sprawdź się) i sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie pracują w małych grupach i starają się opisać idealnego przełożonego. Następnie każda grupa prezentuje pomysły na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 3–6 (Sprawdź się). Nauczyciel może też wskazać pojedyncze ćwiczenia z sekcji Sprawdź się do wykonania w domu, a pozostałe wykorzystać jako element sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an article to the school magazine and define advantages and disadvantages of having a strict boss. The article should be 200–250 words long. Remember that an article requires a title.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie układają własne zdania z 5cioma słowami z krzyżówki, które uważają za najtrudniejsze do zapamiętania. Na kolejnej lekcji, uczniowie prezentują zdania na forum klasy.