Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autorki: Justyna Nowacka
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Współczesne przemiany w polskiej energetyce
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres podstawowy, klasa II
Podstawa programowa
XI. Przemysł: czynniki lokalizacji, przemysł tradycyjny i zaawansowanych technologii, deindustrializacja i reindustrializacja, struktura produkcji energii i bilans energetyczny, zmiany wykorzystania poszczególnych źródeł energii, dylematy rozwoju energetyki jądrowej.
Uczeń:
4) charakteryzuje zmiany w strukturze zużycia energii, z uwzględnieniem podziału na źródła odnawialne i nieodnawialne oraz porównuje strukturę produkcji energii w Polsce ze strukturą w innych krajach w kontekście bezpieczeństwa energetycznego.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
opisuje zmiany w strukturze produkcji energii w Polsce,
nakreśla przyczyny przemian w energetyce polskiej.
Strategie nauczania: asocjacyjna
Metody nauczania: blended learning, IBSE
Formy zajęć: praca indywidualna, praca w parach, praca w grupach
Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, projektor multimedialny, atlasy geograficzne
Materiały pomocnicze
Polska energetyka na fali megatrendów, I. Pichola i in. (red.), Forum Analiz Energetycznych, Deloitte Advisory Polska, Warszawa 2016.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Nauczyciel przedstawia cele lekcji.
Faza realizacyjna
Nauczyciel w rozmowie z uczniami przypomina rodzaje źródeł energii, podział na źródła odnawialne i nieodnawialne.
Uczniowie zapoznają się w materiałem multimedialnym (grafika interaktywna). Następnie w parach omawiają zmiany, jakie zaszły w okresie 2016‑2020 w strukturze produkcji energii. Charakteryzują strukturę w 2016 i 2020 roku. Wskazują tendencje. W dalszej kolejności uczniowie zamieniają się parami i jedna z osób zadaje drugiej jedno pytanie dotyczące struktury produkcji energii w Polsce w ostatnich latach. Następnie uczniowie zamieniają się rolami. Jeśli w danej parze powstanie wątpliwość co do odpowiedzi, kwestie takie wyjaśnia nauczyciel na forum całej klasy. W zależności od czasu pozostałego do końca uczniowie dalej zamieniają się parami.
Faza podsumowująca
Przypomnienie celów lekcji.
Podsumowanie wiedzy zaprezentowanej na lekcji.
Utrwalenie najważniejszych pojęć, szczególnie tych, które sprawiały uczniom najwięcej problemów podczas zajęć.
Ocena pracy uczniów podczas lekcji.
Praca domowa
Utrwalenie wiadomości przedstawionych na lekcji.
Przygotowanie pracy pisemnej na temat zmian w strukturze produkcji energii w Polsce oraz przyczyn tych zmian.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Grafikę interaktywną można wykorzystać jako materiał powtórzeniowy podczas indywidualnej pracy uczniów. Można ją również wykorzystać w trakcie lekcji dotyczącej współczesnych przemian w polskiej energetyce (zakres podstawowy: XI. 4) oraz podczas zajęć poświęconych zmianom bilansu energetycznego Polski (zakres podstawowy: XI. 5).