Autorki e‑materiału: Dorota Giżyńska

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Future Science or Fiction? / Nauka przyszłości czy fantastyka naukowa?

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treść nauczania – cele szczegółowe I.12, II.5, II.7, III.1, III.4, IV.1, IV.6, IV.9, V.1, V.6, V.9

Poziom nauczania: rozszerzo:ny

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z technologią.

  2. Uczeń potrafi przedstawić swoje stanowisko w kwestii możliwego rozwoju technologii w przyszłości.

  3. Uczeń potrafi napisać rozprawkę, w której prezentuje wady i zalety na temat przydatności wybranej innowacji technologicznej.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z technologią.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę dotyczącą technologii i jej rozwoju w przyszłości.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. metoda podająca (praca z tekstem)

  5. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  6. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7. metoda aktywizująca (mapa pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające tabletkę zastępującą posiłek i pyta: Do you think this will ever be possible?; uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą ułożyć zdania z wyrażeniami z zadania.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu >Future Science or Fiction? i odpowiedź na pytanie: What does the paragraph say about the world in 2035? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  4. Uczniowie łączą wyrazy w wyrażenia w Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Uczniowie sprawdzają, w jakim kontekście pojawiły się w czytance wyrazy, którymi uzupełnili zdania w zadaniu. Dodatkowo mogą ułożyć własne zdania.

  5. Uczniowie pracują w niewielkich grupach. Metodą „burzy mózgów” tworzą listy przyszłościowych rozwiązań w kategoriach: transport, health, food, które zostały wspomniane w tekście czytanki, ale także (w ramach rozwijania wyobraźni) w niewspomnianych w tekście kategoriach: communication, learning oraz fashion. Po zakończeniu rozmów, uczniowie prezentują ich rezultaty na forum klasy.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach lub na forum klasy i odpowiadają na pytania z Exercise 6 (Przeczytaj).

  8. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  9. Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  10. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach, a chętna osoba nanosi je na tablicę.

  11. Uczniowie pracując w niewielkich grupach dyskutują odpowiadając na pytania w Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegów i koleżanek.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel wyjaśnia pojęcia technophile (somebody who is enthusiastic about all technological solutions) oraz technophobe (somebody who is skeptical about technology) i pyta: Are you a technophile or a technophobe? Why? How do you justify your declaration? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie pracują na forum klasy i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • What’s the cutting‑edge technology at the moment? Why?

  • What has been the most groundbreaking innovation of all times?

  • Do you have any state‑of‑the‑art gadgets at home?Why? Why not?

  • Do you keep up‑to‑date with technological advancements? Why? Why not?

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

>You’ve discussed the topic of future technologies in your science class. Write an essay in which you present one possible innovation which could help humankind in the future and present your opinion about it.

Your essay should be 200–250 words long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, bazując na prezentacji multimedialnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują mapę pojęć, w której umieszczają kluczowe informacje z prezentacji. Na kolejnej lekcji pracują w grupach trzyosobowych, w których „oprowadzają” swoich kolegów i koleżanki po wskazanych przez nich elementach mapy. Odpowiadają na ich ewentualne pytania.