Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The Dragon of Wawel / Smok Wawelski
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.13, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej
Cele operacyjne:
Uczeń zna legendę o Smoku Wawelskim.
Uczeń nazywa głównych bohaterów legendy o Smoku Wawelskim.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat polskiej kultury.
Uczeń kształtuje zainteresowanie baśniami i legendami.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, błąd jako narzędzie doskonalenia)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (zabawa z kartami obrazkowymi, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje rekwizyty do przedstawienia (papierowe korony, czerwone/pomarańczowe chusty, które posłużą jako ogień, białe papierowe czapeczki i worek) i miękką piłeczkę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj) i odtwarza nagrania. Uczniowie powtarzają, raz głośno, raz cicho.
Nauczyciel pyta uczniów: Do you like dragons? What films or books with dragons do you know?, a chętni uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagrania, prosząc, aby dzieci zapamiętały, ile postaci występuje w legendzie i gdzie dzieje się ta historia. Uczniowie słuchają, a następnie odpowiadają na forum klasy, a nauczyciel zapisuje odpowiedzi na tablicy. Później zadaje dodatkowe pytania na temat ilustracji, np. wskazując zamek, może zapytać: What is this? Who lives there? itp.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych wybierają prawidłowe nazwy dla obrazków z ćwiczenia. Następnie ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdania z Exercise 3 (Przeczytaj). Nauczyciel odczytuje wszystkie zdania z ćwiczenia i oznacza je cyframi 1–6, po czym prosi, żeby uczniowie głosowali na forum klasy w odpowiedzi na pytanie: What happens first? Uczniowie głosują, a ochotnicy przeciągają zdania w odpowiednie miejsca na tablicy. Następnie nauczyciel zamazuje na tablicy pojedyncze wyrazy w zdaniach. Dzieli uczniów na dwie drużyny i prosi, aby ich przedstawiciele, wytypowani przez kolegów/koleżanki, podchodzili na przemian do tablicy i uzupełniali brakujące wyrazy. Każde prawidłowe uzupełnienie zdanie to punkt dla drużyny (nauczyciel kilkakrotnie zamazuje różne wyrazy, tak żeby w zabawie mogło wziąć udział każde dziecko).
Nauczyciel wyświetla ilustrację z Exercise 1 (Plik audio), a uczniowie przeciągają wyrazy w odpowiednie miejsca na rysunku. Najpierw robią to samodzielnie na urządzeniach mobilnych, a następnie przy tablicy.
Nauczyciel odtwarza plik audio z quizem. Zatrzymuje nagranie po każdym pytaniu, dając czas dzieciom, żeby samodzielnie udzieliły odpowiedzi. Uczniowie stają obok ławek. Na znak, że wybierają odpowiedź A, uczniowie układają ręce nad głową w kształt litery A, a na znak, że za poprawną uważają odpowiedź B, siadają na krzesłach. Wówczas nauczyciel odtwarza fragment zawierający odpowiedź i przyznaje punkt wszystkim, którzy znali prawidłową odpowiedź. Na koniec gratuluje świetnie rozwiązanego quizu.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Plik audio). Odczytuje wszystkie zdania. Wskazuje kolejne punkty w ilustracji z ćwiczenia i rzuca piłeczkę do wybranego ucznia, którego zadaniem jest wybrać właściwe zdanie, przeczytać je i nanieść na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Plik audio). Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych wybierają prawidłowe odpowiedzi, a następnie ochotnicy nanoszą je na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie ponownie słuchają legendy o Smoku Wawelskim (Przeczytaj), a następnie w dwóch zespołach planują krótką inscenizację legendy. Z pomocą nauczyciela dzielą między siebie role bohaterów. Nauczyciel rozdaje królowi/królowej i księżniczce papierowe korony, smokom czerwone/pomarańczowe chusty, które posłużą jako ogień, owcom białe papierowe czapeczki, a szewczykowi worek lub białą papierową torbę, która posłuży za owcę wypchaną siarką. W zależności od poziomu językowego klasy nauczyciel może też wyznaczyć w każdym zespole narratora. Przedstawienie nie powinno być pantomimą, ale sztuką, w której każdy wypowiada choć jedno zdanie. Dzieci wspólnie przygotowują scenariusz i konsultują go z nauczycielem.
Praca domowa:
Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–3 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli nauczyciel zada któreś ćwiczenie w ramach pracy domowej, sprawdza je na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Rekwizyty do przedstawienia (papierowe korony, czerwone/pomarańczowe chusty, które posłużą jako ogień, białe papierowe czapeczki i worek), miękka piłeczka.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą w parach komiks z ilustracjami i ich podpisami. Ilustracji powinno być tyle samo, co pytań w quizie w multimedium, tzn. pięć. Każda ilustracja powinna zawierać opis stworzony na podstawie nagrania, np. scenka The dragon explodes może zawierać wszelkie dymki z zapisem ekspresji bohaterów: Here is the sulphur!/Ha!/I win!/Oh, no!/Help! itp.