Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Nina Tomaszewska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Prądy wirowe |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: VIII. Magnetyzm. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: IX. Magnetyzm. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | blended‑learning |
Metody nauczania: | wykład informacyjny wspomagany pokazem multimedialnym |
Formy zajęć: | praca w zespole klasowym |
Środki dydaktyczne: | Niniejszy e‑materiał + komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia. |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel zaciekawia uczniów zadając pytanie: jak działa kuchenka indukcyjna? Problem jest bliski uczniom, bo wielu z nich ma takie urządzenie w domu. | |
Faza realizacyjna: | |
Wspólnie z uczniami nauczyciel omawia działanie takiej kuchenki, a przy okazji działanie pieca indukcyjnego służącego do topienia metali. Nauczyciel podkreśla, że na ogół ogrzewanie rdzeni elektromagnesów i transformatorów przez prądy wirowe jest szkodliwe, bo wiąże się z utratą energii. Niemniej we wspomnianych urządzeniach ten efekt jest właśnie wykorzystywany. Następnie omawiany jest inny efekt związany z prądami wirowymi: oddziaływanie prądu na źródło pola magnetycznego. Teraz następuje faza zastosowania multimedium, czyli filmu dotyczącego spadania magnesu w metalowej nieferromagnetycznej rurce. Film oglądany jest wspólnie. Nauczyciel może zatrzymać wyświetlanie filmu pod koniec przed wyjaśnieniem efektu przez lektora i zaproponować to uczniom sugerując rozważenie dwóch obwodów wewnątrz rurki, podobnie jak to ma miejsce w filmowym wyjaśnieniu. | |
Faza podsumowująca: | |
W fazie podsumowującej uczniowie pod kierunkiem nauczyciela powinni rozwiązać zadania: 4, 7 i 8 z zestawu ćwiczeń. Są najistotniejsze. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie utrwalają wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie lekcji przez przeczytanie w domu części „Warto przeczytać” i rozwiązanie zadań nr: 1, 3 i 6 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Użyty w tym e‑materiale film edukacyjny z doświadczeniami powinien być chętnie wykorzystywany w nauczaniu o elektromagnetyzmie zwłaszcza tam, gdzie nie można przeprowadzić doświadczeń podczas lekcji. Może też być użyty do powtórzenia materiału. |