Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Orienteering / Orientacja w terenie
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, I.13, II.2, II.5, III.1, III.4, V.2, V.6, VII.8, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze sportem, biegami na orientację i przyrodą.
Uczeń umie wyjaśnić, dlaczego uczestnicy biegów na orientacją muszą posiadać umiejętność czytania mapy.
Uczeń potrafi wymienić argumenty uzasadniające atrakcyjność biegu na orientację, jako formy zdrowej aktywności.
Uczeń potrafi wymienić rodzaje sprzętu potrzebne do uprawiania biegów na orientację.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat mniej znanej formy aktywności.
Uczeń kształtuje świadomość różnorodności form spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie biegu na orientację (Przeczytaj) i pyta: What can you see in the picture? What are the people doing? Do you know the name of the sport (Orienteering)?
Uczniowie łączą ilustracje z wyrażeniami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst O’ for Orienteering (Przeczytaj) i odpowiadają na forum klasy na pytanie: Would you like to try orienteering? Why? Why not?
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj), przyporządkowując nagłówki do akapitów tekstu. Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je fragmentami z tekstu.
Uczniowie czytają tekst raz jeszcze i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy, uzasadniając odpowiednimi cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonują samodzielnie Exercise 4 i 5 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Pracując w parach, uczniowie rozmawiają na tematy z Exercise 6 (Przeczytaj):
What do you need for orienteering?
Why is orienteering perfect for everyone?
Po zakończeniu rozmów relacjonują na forum klasy opinie kolegi/koleżanki z pary.
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną uczniowie łączą ilustracje z wyrazami w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Następnie w parach ćwiczą literowanie i pisownię wyrazów z ćwiczenia. Jeden uczeń literuje wyrażenie, a drugi stara się je poprawnie zapisać. Następnie zamieniają się rolami.
Uczniowie samodzielnie grają w grę edukacyjną, po czym wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Czytają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie samodzielnie uzupełniają Exercise 3 i 4 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, bez zaglądania do gry i tekstu w e‑materiale, w czasie 5 minut wypisują wszystkie wyrazy, które zapamiętali z lekcji, a następnie sprawdzają ich pisownię w słowniku (Przeczytaj).
Uczniowie, pracując w parach, zadają sobie zagadki na temat słownictwa związanego z biegami na orientację. Zgadują na przemian, a każda osoba zadaje w sumie 4–5 zagadek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend from England wants to try orienteering. Write him/her an email in which you:
advise him/her what equipment she needs;
describe what he/she needs to do on the route;
suggest going to an orienteering festival.
Your email should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie na podstawie gry edukacyjnej i tekstu tworzą mapę myśli z co najmniej 10 wyrazami/wyrażeniami dotyczącymi biegów na orientację. Na kolejnej lekcji uczniowie mogą przedstawić swoje mapy partnerom z ławki i tłumaczą im, dlaczego wybrali dane słowa i podzielili je w taki sposób. Polecenie: Study the presentation and the text in e‑material again. Create a mind map containing 10 words/expressions connected with orienteering.