Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Lech, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How to Feed Your Brain? / Czym nakarmić mózg?
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.2, V.4, V.5, V.6, V.7, VII.4, VII.5, VIII.1, VIII.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze składnikami odżywczymi i zdrowymi nawykami żywieniowymi.
Uczeń potrafi opisać, które produkty wspomagają pracę mózgu, a które ją osłabiają.
Uczeń potrafi przedstawić zdrowe alternatywy dla niezdrowego jedzenia.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje świadomość zdrowych nawyków żywieniowych i ich wpływu na pracę mózgu.
Uczeń rozwija wiedzę na temat zdrowej diety.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (domyślanie się słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Food for your brain (Przeczytaj) i pyta uczniów:
What healthy foods do you know? What products are healthy for your brain?
Do you eat healthily? What do you eat?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy zgodnie z posiadaną wiedzą.
Uczniowie łączą wyrazy z ilustracjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi grupy wyrazów na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Feed Your Brain i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je odpowiednimi fragmentami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach grupują wyrazy w Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie pracują w małych grupach i komponują zdrowe, jednodniowe menu z produktów wymienionych w tekście: Work in groups and create a one‑day healthy menu including breakfast, snack, lunch, snack, dinner. Use as many products from the text „Feed Your Brain” as you can. Po zakończeniu pracy uczniowie dzielą się pomysłami na forum klasy. Nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Junk brain food i pyta uczniów: What foods should you avoid? What products are junk food for your brain? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a następnie w ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną łączą wyrazy z ich polskimi odpowiednikami w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Starają się zdefiniować w języku angielskim wyrazy z ćwiczenia, np. Obesity is when you are overweight.
Uczniowie oglądają prezentację i na jej podstawie uzupełniają Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Chętni uczniowie podchodzą do tablicy i przeciągają słowa na właściwe miejsce w zdaniach.
Uczniowie oglądają prezentację po raz drugi, po czym wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Nauczyciel sprawdza odpowiedzi odczytywane przez chętne osoby.
Uczniowie, pracując w parach, tworzą odpowiedzi na pytania z Exercise 4 (Prezentacja multimedialna):
How much do we know about our brain? Mention at least 3 characteristics.
How do our bodies deal with refined carbohydrates?
Why shouldn’t we eat fast food?
Po zakończeniu pracy chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
Which brain foods do you normally include in your diet?
What should you and your family eat to keep your brains in good condition?
Which products do you think you should cut down on?
Reprezentanci grup relacjonują na forum klasy wypowiedzi kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie piszą odpowiedzi na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się): You write a “healthy eating blog” for active teenagers. In your blog entry:
list which products to eat to get better at studying;
explain which products you shouldn't eat or should only eat in moderation;
ask the readers about their favorite recipes for healthy snacks.
Your entry should be 50–120 words long.
Uczniowie tworzą mapę pojęć na temat zdrowego i niezdrowego jedzenia. Używają nazw produktów wymienionych w tekście Feed Your Brain i prezentacji multimedialnej. Do każdej grupy produktów dodają trzy nowe nazwy.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, uczniowie tworzą mapę pojęć na temat zdrowego i niezdrowego jedzenia. Używają nazw składników odżywczych i zawierających je produktów wymienionych w tekście Feed Your Brain i prezentacji multimedialnej. Do każdej grupy produktów dodają trzy nowe nazwy.