Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Magdalena Seroczyńska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Klasyfikacja ruchów ze względu na kształt toru ruchu |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia - wymagania ogólne |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | Strategia Kształcenia Wyprzedzającego |
Metody nauczania: | - burza mózgów, |
Formy zajęć: | praca w grupach i praca w parach |
Środki dydaktyczne: | tablica lub duże arkusze papieru, kolorowe mazaki, komputer i rzutnik , ewentualnie komputery (jeden na parę) |
Materiały pomocnicze: | słownik fizyczny |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Zaciekawienie tematem lekcji. Burza mózgów na temat zadanego przez nauczyciela pytania np. „Czym różni się ruch konia na lonży od swobodnego ruchu konia na ograniczonym terenie?” Rozpoznanie przez nauczyciela wiedzy wyjściowej uczniów w zakresie znajomości podstawowych pojęć z kinematyki i sprawdzenie, czy uczniowie znają pojęcia toru ruchu i prędkości liniowej . | |
Faza realizacyjna: | |
| |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie prezentują projekty na forum klasy. Nauczyciel rezerwuje czas na pytania i wątpliwości związane z tematem lekcji. | |
Praca domowa: | |
Nauczyciel zaleca utrwalenie wiadomości, nabytych podczas lekcji, poprzez wykonanie zadań domowych o zróżnicowanym stopniu trudności zaproponowanych w e‑materiale związanych z klasyfikacją ruchów ze szczególnym uwzględnieniem ruchu po okręgu. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Nauczyciel prezentuje animację na lekcji, uczniowie mogą ją również obejrzeć przed lekcją w domu. |