Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Daria Wieliczko
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: St. Valentine’s Day –– Yay! Or Nay? / Walentynki – świętujesz czy ignorujesz?
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.2, II.5, III.4, III.5, V.1, V.2, VII.14, VIII.1, VIII.2, VIII.3, IX.1, X, XII, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z obchodzeniem walentynek.
Uczeń umie opowiadać o historii tego święta oraz o swoich doświadczeniach związanych z walentynkami.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija świadomość historycznych korzeni popularnych tradycji społecznych.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat pochodzenia walentynek i zmian w obchodzeniu tego święta na przestrzeni wieków.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Do you celebrate St. Valentine’s Day? How?/Why not? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) – rozgrzewkę. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst The True Meaning of Valentine’s Day! i wybierają właściwą odpowiedź w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy, cytując odpowiedni fragment tekstu.
Uczniowie pracują w niewielkich grupach i metodą burzy mózgów tworzą listę pomysłów na świętowanie walentynek – Exercise 4 (Przeczytaj). Grupy prezentują pomysły na forum klasy, nauczyciel zapisuje je na tablicy. W ramach ogólnoklasowej dyskusji uczniowie mogą wypowiedzieć się na temat tego, który sposób celebrowania walentynek podoba im się najbardziej i dlaczego.
W ramach rozgrzewki przed pracą z prezentacją uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują ćwiczenia zawarte w prezentacji (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy i je uzasadniają, cytując odpowiedni fragment tekstu z prezentacji.
Uczniowie ponownie analizują prezentację multimedialną i porządkują zdania w Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Następnie, chętne osoby odczytują zdania z Exercise 5 (Prezentacja multimedialna), a pozostali głosują czy dane zdanie jest prawdziwe czy fałszywe.
Uczniowie uzupełniają na urządzeniach mobilnych zdania w Exercise 6 (Prezentacja multimedialna), a następnie starają się z pamięci odtworzyć kontekst, w jakim pojawiły się wpisane wyrazy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Nauczyciel zwraca uwagę na kategoryzowanie jako technikę sprzyjającą uczeniu się nowego słownictwa.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się).
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
Who was Saint Valentine?
What happened with Valentine’s Day in the Middle Ages?
Why do some people dislike Valentine’s Day?
Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 3, 4, 6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You’ve just learnt the true meaning of Valentine’s Day. Write an email to your friend from England in which you:
explain what’s important on Valentine’s Day;
write what gifts you can give to the people you care about;
describe what you do on Valentine’s Day.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie analizują prezentację multimedialną, a następnie tworzą 10–12 pytań do treści prezentacji. Na kolejnej lekcji sprawdzają wspólnie z nauczycielem poprawność gramatyczną pytań, a później wspólnie na nie odpowiadają, wykorzystując kluczowe słownictwo.