Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Outdoor Jobs / Praca w terenie
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.5, III.4, V.1, V.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane zawodami wykonywanymi na zewnątrz: archeolog, astronom, oceanograf, reporter.
Uczeń potrafi opisać i porównać niektóre z zawodów wykonywanych na świeżym powietrzu.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza wiedzę o kompetencje umożliwiające wypowiadanie się na temat zawodów, które wykonuje się na zewnątrz.
Uczeń potrafi wyrazić własne stanowisko na temat zawodów wykonywanych na zewnątrz.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie (Wprowadzenie) i mówi: The photo shows a person working outdoors. Who is he? Can you name any other outdoor jobs? Would you like to have an outdoor job? Why? Why not? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do czytanki uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi zadanie na tablicę multimedialną. Uczniowie sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst czytanki i samodzielnie wykonali Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie porównują odpowiedzi w parach i na forum zespołu klasowego. Uzasadniają je cytatem z tekstu.
Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i w parach wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum zespołu klasowego.
Uczniowie wykonują ustnie Exercise 4 (Przeczytaj). Wyznaczone osoby prezentują wypowiedzi na forum klasowym.
Nauczyciel prosi, żeby uczniowie w grupach trzy- lub czteroosobowych porozmawiali na tematy:
Which of the jobs mentioned in the text is the most interesting and why?
Would you like to be an astronomer/geologist/oceanographer/TV news reporter? Why?
Uczniowie rozmawiają w grupach i dzielą się opiniami na forum klasy.
Uczniowie samodzielnie rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi zadanie na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie ćwiczą literowanie i pisownię wyrazów z zadania. Pracują w parach – jeden uczeń literuje dane słowo, a partner stara się je poprawnie zapisać. Następnie zamieniają się rolami.
Na podstawie ilustracji interaktywnej uczniowie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi poprawne gramatycznie zdania na tablicę multimedialną.
Uczniowie powtórnie analizują ilustrację i samodzielnie lub w parach wykonują Exercise 3 i 4 (Ilustracja interaktywna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1 i 2 (Sprawdź się). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 7 (Sprawdź się). Następnie na forum klasy zdają relację na temat informacji, które uzyskali od kolegi/koleżanki.
Uczniowie mówią, czego nauczyli się na lekcji i czy słownictwo były trudne, czy łatwe.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 3–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your school magazine has a section about outdoor jobs. Your mom is an archeologist. You want to write about her job for the magazine. In the answer:
write where your mum usually works;
describe what she does;
mention how she feels about her work.
Your answer shouldn’t be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W fazie realizacyjnej lekcji (pkt 8.) uczniowie, pracując w parach, analizują ilustrację i tekst czytanki, a następnie wynajdują, konsultując wybór z nauczycielem, zawód (np. meteorologist, coral reef researcher, volcano researcher), który nie został wspomniany, ale jest wykonywany na zewnątrz. Zapisują jego definicję w formie wypowiedzi w 1 osobie liczby pojedynczej (jak w ilustracji). Prezentują zawód reszcie klasy, na zasadzie zagadki, nie podając nazwy.