Autorka e‑materiału: Marta Godlewska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: This Is My House / To jest mój dom

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.5, III.4, IV.1, V.4, VIII.3, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń rozwija i utrwala słownictwo związane z miejscem zamieszkania.

  2. Uczeń potrafi rozróżnić nazwy pomieszczeń w mieszkaniu.

  3. Uczeń potrafi opisać, jakie meble zwykle znajdują się w poszczególnych pomieszczeniach domu, używając konstrukcji there is/are.

  4. Uczeń potrafi wymienić rzadziej spotykane elementy umeblowania takie, jak fireplacewardrobe.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo pozwalające na rozmowę o własnym miejscu zamieszkania.

  2. Uczeń kształtuje świadomość własnego otoczenia.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie (Przeczytaj) i pyta: What does the picture show? Uczniowie opisują, co jest na zdjęciu, po czym w ramach przygotowania do lekcji rozwiązują na wyścigi wykreślankę w Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst o domu Toma (Przeczytaj) i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują je na forum klasy pełnymi zdaniami i uzasadniają, odwołując się do tekstu.

  2. Uczniowie powtarzają te czynności dla Exercise 3 (Przeczytaj), po czym w parach uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj), odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie pracują w parach w określonym czasie (5 minut) i ćwiczą literowanie i pisownię wyrazów z sekcji Przeczytaj. Jedna osoba literuje dane słowo, a druga stara się poprawnie je zapisać. Następnie zamieniają się rolami.

  4. Nauczyciel prosi uczniów o podkreślenie w tekście wszystkich zdań z there is/are i przypomina zasadę tworzenia wyrażeń z tą konstrukcją. Uczniowie wracają do zdań twierdzących z Exercise 3 (Przeczytaj), np. There is a small mirror in the hall, i tworzą do nich pytania. Odczytują pytania na forum klasy.

  5. Uczniowie słuchają nagrań do poszczególnych elementów ilustracji interaktywnej i powtarzają zdania za nagraniem.

  6. Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 1‑3 (Ilustracja interaktywna), sprawdzają je w parach i nanoszą na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie pracują w parach i opisują swoje domy lub mieszkania, używając słownictwa wprowadzonego na lekcji. Nauczyciel naprowadza uczniów na posługiwanie się konstrukcją there is/there are. Może też zachęcić, żeby uczniowie zadawali dodatkowe pytania, np. Is there a shower in your bathroom?

  8. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj) i sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, nauczyciel tłumaczy ewentualne niejasności.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie samodzielnie lub w parach uzupełniają tekst o wymarzonym domu w Exercise 4 (Sprawdź się). Odczytują poszczególne zdania na forum klasy i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie samodzielnie szkicują plan własnego wymarzonego domu lub tworzą notatkę na jego temat, po czym łączą się w grupy trzy-, czteroosobowe i opisują dom, starając się modelować wypowiedzi, wzorując się na zdaniach z Exercise 4 (Sprawdź się). Po zakończeniu rozmów, chętni relacjonują na forum klasy wypowiedzi kolegów/koleżanek z grupy.

  3. Uczniowie dokonują samoewaluacji – ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–3 oraz 5–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog post about your dream house. In the post:

  • mention whether the house is big or small;

  • describe the rooms in the house;

  • describe your favourite room. Why do you like it?

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej każdy z uczniów tworzy kolaż przedstawiający własny wymarzony dom. Kolaż powinien składać się z samodzielnie wyszukanych w internecie zdjęć. Uczniowie mogą wzorować się na ilustracji interaktywnej z e‑materiału. Do każdej ilustracji piszą krótki komentarz, np. This is my dream living room. There is a big pink sofa and flowers on the coffee table.