Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Extreme Weather and Climate Change / Ekstremalna pogoda i zmiana klimatu
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, II.2, II.5, II.7, III.1, III.4, III.7, V.1, V.2, V.4, V.9, V.11, V.12
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ekstremalnymi warunkami pogodowymi i zmianą klimatu.
Uczeń stosuje konstrukcje z will i going to, aby mówić o tym, jak klimat i pogoda mogą wyglądać w przyszłości.
Uczeń potrafi zredagować krótki wpis na blog, w którym określa, co wpływa na zmianę klimatu i jak zmiana klimatu oddziałuje na pogodę.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę o ekstremalnych warunkach pogodowych i zmianach klimatu.
Uczeń kształtuje zrozumienie przyczyn zmian klimatu i ich wpływu na pogodę.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie, praca z audiobookiem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What is the weather like today? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy, przy czym nauczyciel zwraca uwagę na użycie przez uczniów precyzyjnego słownictwa dotyczącego opisu pogody. Następnie prezentuje uczniom ilustrację (Przeczytaj) i prosi o odpowiedź na pytanie zgodnie z posiadaną wiedzą: Do you understand the relationship between climate change and extreme weather conditions?. Uczniowie dzielą się informacjami na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Wspólnie z nauczycielem analizują na forum klasy wykresy z ćwiczenia.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie przyczyn ekstremalnych zjawisk pogodowych. Uczniowie przygotowują odpowiedzi w wyznaczonym limicie czasu, a następnie omawiają zagadnienie na forum klasy.
Uczniowie czytają tekst Will Extreme Weather Get Worse? i sprawdzają, które z ich sugestii podanych w punkcie 1 zostały wspomniane w tekście.
Uczniowie ponownie czytają tekst. Wyjaśniają niezrozumiałe słownictwo, korzystając ze słownika. Uzupełniają odpowiedzi na pytania nauczyciela z punktu 1 o informacje znalezione w tekście.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Z wyrażeniami z zadania układają zdania dotyczącego tematu lekcji. Starają się w jednym zdaniu użyć 2–3 wyrażeń.
Uczniowie przy tablicy uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj).
Uczniowie w parach lub niewielkich grupach dyskutują w odniesieniu do pytania z Exercise 4 (Przeczytaj): In your opinion, what can we do to stop climate change and avoid even more extreme weather? Po zakończeniu rozmów, wszyscy porównują opinie na forum klasy.
Nauczyciel przypomina zasady will i going to zgodnie z informacjiami zawartymi w sekcji Gramatyka.
Uczniowie wyszukują w tekście Will Extreme Weather Get Worse? przykłady zdań, które są omawiane zagadnieniach gramatycznych.
Uczniowie wykonują Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z katalogiem, uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny) i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym i wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny). Następnie w parach omawiają zależności między poszczególnymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi i ich czynnikami sprawczymi. Odpowiedzi omawiane są na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Katalog interaktywny). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie pracują w parach. Nauczyciel przydziela każdej parze inne zjawiska pogodowe. Uczniowie realizują zadanie na kartkach A4, następnie rozkładają wszystkie prace na podłodze/rozwieszają na ścianach. Zapoznają się z pracami kolegów/koleżanek.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują Exercise 6 (Sprawdź się). Odpowiedzi omawiane są na forum klasy.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 8 (Sprawdź się):
In your opinion, what can heatwaves result in? Give two examples.
Why do you think mudslides happen?
Do you agree that extreme weather happens only because of human activity? Why/why not?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–5 i 7 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): You’ve just learned about the relationship between climate change and extreme weather. Write a blog post (80‑130 words) in which you:
explain whether natural events or human activities affect climate;
describe how climate affects extreme weather;
discuss what extreme weather will look like in the future;
provide a solution to the problem of climate change.
Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują quiz dla kolegów/koleżanek według własnego pomysłu (np. zadania prawda/fałsz, zadania na znajomość słownictwa). Na kolejnej lekcji wymieniają się przygotowanymi zadaniami z kolegą/koleżanką i rozwiązują quiz.