Dla nauczyciela
Numer e‑materiału: 2.4.7.3
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Bubik (autor scenariusza: Monika Janicka)
Przedmiot: Język obcy nowożytny – język niemiecki
Temat zajęć: Im Einkaufszentrum / W centrum handlowym
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa IV, poziom językowy A1
Cel ogólny lekcji:
Umiejętność wypowiadania się na temat rodzajów sklepów w centrum handlowym
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje matematyczne;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poda rodzaje sklepów i nazwy innych miejsc w centrum handlowym;
wymieni produkty, jakie można kupić w centrum handlowym;
wyjaśni, co można robić w centrum handlowym.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
tworzy i wykorzystuje takie zadania językowe, które stanowią ilustrację przydatności języka obcego nowożytnego do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
czuje się kompetentny, gdyż rozwiązuje zadania na miarę swoich możliwości.
Strategie uczenia się:
dokonywanie świadomej analizy języka obcego, porównywanie struktur z językiem ojczystym;
automotywacja i zachęcanie siebie do działania;
odgadywanie znaczeń z wykorzystaniem wskazówek i sugestii językowych.
Metody i formy nauczania:
podająca – wyjaśnianie;
eksponująca;
praktyczna – odgrywanie dialogów, elementy dramy;
kognitywna – objaśnianie wskazówek i komentarzy;
programowana – z użyciem komputera.
Formy pracy:
praca indywidualna,
praca w parach,
praca na forum.
Środki dydaktyczne:
komputer (np. laptop) z dostępem do Internetu,
słowniczek,
tekst źródłowy,
multimedium (ilustracja interaktywna),
zestaw ćwiczeń interaktywnych.
Przebieg lekcji:
a) Faza wprowadzająca:
Nauczyciel poleca uczniom, aby przeczytali informację wprowadzającą „Czy wiesz, że…”. Następnie zapisuje na tablicy wyraz Einkaufszentrum i prosi uczniów o podanie znanych im słów, które się z nim wiążą. Zapisuje je w postaci asocjogramu na tablicy.
b) Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst z części Przeczytaj – tablicę informacyjną galerii handlowej. Następnie wykonują Übung 1–3 w części Przeczytaj. Aby utrwalić nazwy sklepów w galerii handlowej oraz ich rodzajniki, nauczyciel zapisuje na tablicy nazwy sklepów z rodzajnikami. Następnie może zaproponować zabawę „gimnastyka rodzajnikowa” (Artikelgymnastik). Uczniowie zostają podzieleni na trzy grupy. Pierwsza grupa to DER, druga – DIE, trzecia – DAS. Nauczyciel wymienia nazwy sklepów. Kiedy powie np. Drogerie, wstaje grupa DIE, kiedy powie Supermarkt, wstaje grupa DER itd. Można wprowadzić element rywalizacji: kiedy ktoś się pomyli, odpada z gry.
Uczniowie zapoznają się samodzielnie z ilustracją interaktywną przedstawiającą galerię handlową i wykonują Übung 1–3 w części Ilustracja interaktywna: na podstawie multimedium identyfikują i zaznaczają produkty, które mogą kupić w sklepach na pierwszym piętrze (Übung 1), odpowiadają na pytania zawarte w opisie sytuacji, wybierając i zaznaczając właściwy sklep (Übung 2), utrwalają wprowadzone wyrazy i dopasowują produkty do właściwych sklepów (Übung 3).
Uczniowie w celu utrwalenia słownictwa wykonują zadania z części Sprawdź się (Aufgabe 1–6): tworzą rzeczowniki złożone (Aufgabe 1), dobierają do niemieckich nazw sklepów ich polskie odpowiedniki (Aufgabe 2), zaznaczają właściwe rodzajniki (Aufgabe 3), dopasowują do produktów przedstawionych na ilustracji ich niemieckie nazwy (Aufgabe 4), przyporządkowują do miejsc w centrum handlowym czynności, które można w nich wykonać (Aufgabe 5), oraz dopasowują produkty do miejsc ich zakupu (Aufgabe 6).
c) Faza podsumowująca:
Nauczyciel zapisuje na tablicy schemat krótkiego dialogu:
Ich brauche …/ Ich möchte … kaufen. Supermarkt, Ergdeschoss
Uczniowie pracują w parach, korzystają z informacji zawartych w ilustracji interaktywnej. Jeden z uczniów informuje, jaki produkt chce kupić, drugi podaje nazwę sklepu i jego lokalizację. Po trzech rundach uczniowie zamieniają się rolami.
Praca domowa
Uczniowie wykonują pisemnie Aufgabe 7 i 8 z części Sprawdź się w celu utrwalenia słownictwa poznanego na lekcji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania ilustracji interaktywnej:
przed lekcją: jeśli lekcja dotyczy zagadnień uczniom znanych, to nauczyciel może poprosić uczniów, aby zapoznali się z ilustracją interaktywną i przypomnieli sobie znane im wyrazy dotyczące zakupów, np. by zapisali w formie listy nazwy sklepów;
w trakcie lekcji: informacje zawarte w ilustracji interaktywnej stanowią punkt wyjścia do zastosowania elementów dramy: uczniowie odgrywają scenki, wcielając się w role klientów, którzy poszukują konkretnych sklepów lub chcą się dowiedzieć, gdzie będą mogli zakupić niezbędne produkty;
po lekcji: materiał z ilustracji interaktywnej można wykorzystać do powtórzenia materiału leksykalnego i utrwalenia poprawnej wymowy nazw sklepów.
Indeks górny Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY‑SA 3.0 Indeks górny koniecŹródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY‑SA 3.0