Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Daria Wieliczko
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Team Sports or Individual Sports? / Sporty drużynowe czy sporty indywidualne?
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.10, II.5, III.4, V.2, V.3, V.6, VII.9, VII.14, VIII.1
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze sportami drużynowymi i indywidualnymi.
Uczeń potrafi wymienić cechy charakterystyczne sportów drużynowych i indywidualnych.
Uczeń formułuje wiadomość rekomendującą rówieśnikowi konkretny typ sportu.
Cele motywacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze sportami w nowych kontekstach komynikacyjncych.
Uczeń kształtuje zrozumienie wpływu własnej osobowości na preferencje w zakresie wyboru aktywności fizycznej.
Uczeń rozwija wiedzę na temat wpływu osobowości na umiejętności: pracy zespołowej, indywidualnej i rywalizacji.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowanenauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie tworzą układankę w Exercise 1 (Przeczytaj) i odpowiadają na pytanie z ćwiczenia.
Nauczyciel pyta uczniów:
What other team sports do you know?
What other individual sports do you know?
Which team/individual sports do you play?
Uczniowie dzielą się opiniami podczas wspólnej dyskusji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Team Sport Or Individual Sport – Which One Is Best For Me? Wykonują Exercise 2 (Przeczytaj) i odpowiadają na pytania:
Which sport is best for you?
Are you more like Aisha or like Tim?
Uczniowie wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj), a następnie sprawdzają odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy. Uzasadniają je, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, w większych grupach i na forum klasy (dyskusja po angielsku). Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.
Uczniowie rozmawiają w parach na temat preferencji sportowych i odpowiadają na pytania: Do you prefer team or individual sports? Why? Po zakończeniu rozmów chętni uczniowie opowiadają na forum klasy o preferencjach kolegi/koleżanki z pary.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z treścią ilustracji interaktywnej i wpisują prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Chętni odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie ponownie słuchają nagrań do ilustracji i wykonują w parach Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Chętne osoby podchodzą do tablicy multimedialnej i nanoszą odpowiedzi.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w grupach trzy-, czteroosobowych na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):
What sport is better for you: a team sport or individual sport? Why?
Is being competitive with your teammates a good thing or a bad thing? Why?
Uczniowie dzielą się opiniami w grupach, starając się używać słownictwa z ilustracji. Na zakończenie przedstawiciele każdej z grup prezentują na forum klasy wnioski. Następnie uczniowie porównują opinie i analizują spostrzeżenia kolegów/koleżanek z klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write to your friend from England who wants to make a decision about playing an individual or a team sport. In the e‑mail:
explain the main differences between playing solo or playing for a sports team;
describe at least one disadvantage of playing both types of sports;
recommend which sport (team or individual) this person should choose.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie układają sześciowyrazową krzyżówkę ze słownictwem z ilustracji interaktywnej. Na przyszłej lekcji uczniowie wymieniają się w parach krzyżówkami i je rozwiązują.