Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Summer Sports or Winter Sports? / Sporty letnie czy zimowe?
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, V.2, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społecznie i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi nazywać wybrane sporty zimowe i letnie.
Uczeń opowiada o sportach uprawianych przez rówieśników.
Uczeń tworzy wpis na blog o swoich ulubionych sportach.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i utrwala słownictwo dotyczące sportów zimowych i letnich.
Uczeń potrafi opisać sporty uprawiane przez inne dzieci.
Uczeń tworzy wpis na bloga dotyczący ulubionych sportów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie przedmiotowo‑językowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie (Wprowadzenie) i mówi: Sport is very important for our health. Some sports can only be practiced in cold seasons, some only in warm seasons.
Do you play any winter sports?
What sports do you play?
Do you play any summer sports?
What sports do you play?
Uczniowie odpowiadają na pytania i dzielą się informacjami na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst o sportach (Przeczytaj) i samodzielnie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazana osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie samodzielnie uzupełniają zdania w Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie odpowiadają ustnie na pytania z Exercise 3 (Przeczytaj).
Uczniowie łączą obrazki z nazwami sportów w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna) na tablicy.
Nauczyciel prosi uczniów o wysłuchanie opisów dzieci z ilustracji interaktywnej (Ilustracja interaktywna). Uczniowie słuchają po raz pierwszy, a następnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie słuchają nagrań do ilustracji jeszcze raz i samodzielnie wykonują Exercise 3 oraz 4 (Ilustracja interaktywna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a później na forum klasy. Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi i prezentują je nauczycielowi.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach tworzą listy ulubionych sportów i planują wymarzone sportowe wakacje: Work in pairs. Interview your partner about his/her favourite winter and summer sports. Ask the questions:
What are your favourite winter sports?
What do you like about them?
What are you favourite summer sports?
What do you like about them?
Uczniowie pracują w parach, zamieniając się rolami. Chętne osoby opowiadają na forum klasy o koledze/koleżance z pary.
Uczniowie dokonują samoewaluacji – ustalają, czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Write a short blog post about your favourite sports in winter or summer. In the post:
list sports you can do in winter or summer;
explain what activities you can do with others;
write which sport or activity is your favourite and why.
Your answer shouldn't be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie słuchają w domu nagrań do ilustracji interaktywnej. Następnie, na wzór nagrań z e‑materiału, piszą o sobie. Tekst przedstawiają na następnej lekcji w formie pisemnej lub w formie nagrania audio.