Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Bylniak
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Do You Know About the UK? / Co wiesz o Zjednoczonym Królestwie?
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, I.14, III.5, III.4, III.7, V.3, V.4, V.5, V.8, IX.1, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi wymienić cztery kraje wchodzące w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i nazwać brytyjski system polityczny.
Uczeń potrafi rozróżniać symbole roślinne Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.
Uczeń potrafi uzasadnić, który z brytyjskich symboli kulturowych podoba mu się najbardziej.
Uczeń potrafi opisać, z jakich elementów składa się brytyjska flaga.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat Wielkiej Brytanii.
Uczeń rozwija wiedzę historyczną i kulturową na temat Wielkiej Brytanii, umożliwiającą bardziej świadome zwiedzanie kraju i rozumienie brytyjskiej symboliki państwowej obecnej w kulturze światowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What does the UK stand for? What does “united” mean? What does kingdom mean? Who is the queen/king of the UK? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst How Much Do You Know About The United Kingdom? i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie łączą ilustracje z opisami w Exercise 3 (Przeczytaj) i odpowiadają na pytanie: Which national symbol do you like the most? Why?
Uczniowie czytają opis flagi brytyjskiej i uzupełniają ilustrację w Exercise 4 (Przeczytaj).
Uczniowie, pracując w parach, zadają sobie zagadki: jedna osoba opisuje roślinę będącą symbolem jednego z krajów korony brytyjskiej, a druga odgaduje nazwę kraju.
W ramach przygotowania do pracy z materiałem audio uczniowie układają puzzle w Exercise 1 (Plik audio) i odpowiadają na pytanie What do you think the radio programme is about?
Uczniowie słuchają nagrania, po czym uzupełniają Exercise 2 (Plik audio). Odpowiedzi prezentują na forum klasy. Chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie łączą nazwy z flagami w Exercise 3 (Plik audio) i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Plik audio): Why is there no dragon on the Union Jack? Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, rozmawiają i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się)
What are the symbols of the countries in the UK ? Name two?
What’s the name of a British banknote?
What is the name of the British flag?
Po zakończeniu rozmów chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj) oraz Exercise 1–5 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You’re planning a trip to the UK. In an email to your friend from the United States write:
where you want to go;
how you are going to prepare for the trip;
ask him/her to go with you.
Your answer should be between 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie rysują flagi opisywane w nagraniu i podpisują każdy z rysunków nazwami z nagrania.