Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: What Are MUNs? / Czym są obrady MUN?

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, II.2, II.5, III.4, III.5, V.11, VII.4, VII.5, VII.11, IX.1

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo służące do opisywania MUN.

  2. Uczeń potrafi opisać cel obrad MUN oraz wyrazić opinię na temat udziału w takim wydarzeniu.

  3. Uczeń umie zredagować e‑mail do znajomych, którzy po raz pierwszy mają zamiar wziąć udział w obradach MUN i udziela im rad na temat przygotowań i przebiegu konferencji.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z MUN.

  2. Uczeń poszerza wiedzę z zakresu MUN.

  3. Uczeń poszerza wiedzę na temat problematyki międzynarodowej.

  4. Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w życie publiczne.

  5. Uczeń kształtuje umiejętności w zakresie sztuki debatowania.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające grupę młodych osób w trakcie obrad MUN i prosi o wykonanie Exercise 1 (Przeczytaj). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie nauczyciel pyta: How can you benefit from participating in MUN? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu How to Get Ready for the Model United Nations, następnie nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Grupie A przydziela kolejne dwa akapity tekstu. Grupa B opracowuje pozostałe fragmenty tekstu. Uczniowie czytają przydzielone akapity, a następnie w obrębie grupy wspólnie układają 6–8 pytań do przydzielonych części tekstu.

  2. Uczniowie pracują w parach (uczeń z grupy A + uczeń z grupy B). Wymieniają się pytaniami i po przeczytaniu pozostałej części tekstu na nie odpowiadają. Na forum klasy omawiają odpowiedzi.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst How to Get Ready for the Model United Nations i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a później na forum klasy.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi mogą w parach przećwiczyć słownictwo z zadania: uczeń A podaje wyrażenie, zadaniem ucznia B jest wyjaśnić to wyrażenie po angielsku. Uczniowie zamieniają się rolami.

  5. Uczniowie realizują Exercise 4 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie odpowiadają na pytania ustnie, pracując w trzech różnych parach (każde pytanie omawiają z inną osobą), po czym na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  6. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Odpowiedzi sprawdzają na forum klasy.

  7. Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do treści ilustracji interaktywnej.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna).

  9. Uczniowie realizują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie w parach realizują punkt 2 zadania, po czym na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują ustnie w parach lub w formie ogólnoklasowej dyskusji Exercise 7 (Sprawdź się).

Praca domowa:

  1. Uczniowie realizują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend has just been selected to take part in MUN for the first time. You are an experienced MUNer. Write an email to your friend to share your tips for the event. In your email:

  • congratulate your friend on being selected to participate in MUN;

  • describe how participants have to prepare for MUN;

  • give two tips how to write a good MUN Position Paper;

  • explain the benefits of participating in the conference and express your hope that he/she will enjoy the event.

Your email should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, wykorzystując wskazówki zawarte w ilustracji interaktywnej w e‑materiale, uczniowie w parach lub małych grupach przygotowują Position Paper na jeden z poniższych tematów z agendy NMUN:

  • Promoting Freedom of Expression and Access to Information

  • Environmental Sustainability in the Textile and Fashion Industries

  • Protecting Displaced and Refugee Children

  • Combating Food Insecurity and the Risk of Famine

  • Empowering Youth to Accelerate Development

Uczniowie prezentują teksty na forum klasy.