Autorki e‑materiału: Anna Faszcza

Autorki scenariusza: Iza Michalak 

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Impacts of Tourism / Wpływ turystyki

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treść nauczania – cele szczegółowe I.1, I.8, II.1, II.5, III.4, V.6, V.13, VII.4, VII.15, VIII.2, VIII.3, VIII.6, IX.2, X, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: - rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K6] kompetencje obywatelskie

  7. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z wpływem turystyki na różne aspekty życia codziennego. 

  2. Uczeń potrafi zredagować wypowiedź na temat wpływu turystyki na miejsce, w którym mieszka, oraz na środowisko naturalne.

  3. Uczeń potrafi napisać artykuł do gazetki szkolnej, w którym wymienia wady i zalety turystyki w odniesieniu do środowiska naturalnego, ludzkiego zdrowia, ekonomii i życia kulturalno‑obyczajowego.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z wpływem turystyki na różne aspekty życia codziennego. 

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat turystyki i jej wpływu na różne aspekty życia codziennego.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy, inscenizacja)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca w grupach

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające turystów na łonie natury (Przeczytaj) i pyta: What kind of people might be willing to spend their holiday in this way? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy. Każdej osobie z grupy przydziela jeden z fragmentów (A–D) tekstu Impacts of Tourism. Uczniowie zapoznają się z danym fragmentem, a następnie w grupach relacjonują, w jaki sposób turystyka wpłynęła na różne aspekty życia. Na forum klasy uczniowie wymieniają pozytywne i negatywne aspekty większej liczby turystów, które zostały wskazane w tekście.

  2. Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu i wykonują Exercise 23 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do tekstu.

  3. Uczniowie pracują w parach. W każdej części tekstu wyszukują kluczowe słownictwo i spisują je w oddzielnych zestawach (A, B, C, D). Następnie uczeń losuje jeden z zestawów i wykorzystując znajdujące się w nim słownictwo, streszcza dany fragment. Drugi uczeń z pary monitoruje użycie słownictwa. Później uczniowie zamieniają się rolami i omawiają kolejny fragment tekstu.

  4. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). W tym celu najpierw wybierają z tekstu określenia, które mogą być pomocne przy udzielaniu odpowiedzi na każde z pytań, a następnie przystępują do realizacji zadania. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  5. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy.

  6. Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć, a następnie wykonują Exercise 23 (Mapa pojęć).

  7. Uczniowie wykonują Exercise 4–6 (Mapa pojęć). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.

  8. Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Mapa pojęć), a następnie rozwijają każde z zagadnień wymienionych w zadaniu. Do każdego zadania mogą najpierw dobrać słownictwo z nagrania. 

  9. Uczniowie analizują sekcję Artykuł.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Samodzielnie wybierają ich zdaniem najbardziej pozytywny i najbardziej negatywny aspekt turystyki. Swój wybór prezentują najpierw w grupach czteroosobowych – każdy kolejno go uzasadnia – a później w ramach grup głosują na najbardziej przekonującą argumentację. Następnie na forum klasy prezentowane są wybory każdej z grup.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 16 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się):

Recently you got interested in the topic of the influence of tourism on different aspects of life. Write an article for the school newspaper and describe the advantages and disadvantages of travelling.

Make use of the information from the first part of the material.

Word limit: 200–250.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie pracują w parach. Wykorzystując słownictwo z mapy pojęć, odgrywają scenkę wywiadu, w którym jedna osoba jest dziennikarzem, a druga ekspertem do spraw wpływu turystyki odpowiadającym na pytania na temat pozytywnego i negatywnego wpływu turystyki na zdrowie, społeczeństwo, kulturę, środowisko i ekonomię. Następnie uczniowie zamieniają się rolami. Przed rozpoczęciem rozmowy każdy z uczniów przygotowuje pytania, jakie postawi koledze/koleżance w trakcie wywiadu.