Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How to Become a Champion? / Jak zostać mistrzem/mistrzynią?
Grupa docelowa: klasa 5 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, III.2, III.4, III.6, V.2, V.6, VII.5, XII, XIII, XIV
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] Kompetencje cyfrowe
[K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z treningiem sportowym.
Uczeń potrafi odpowiedzieć na pytanie jak zostać mistrzem/mistrzynią.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat treningu sportowego.
Uczeń kształtuje zrozumienie istoty osiągania mistrzostwa sportowego.
Strategie uczenia się::
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście);
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części);
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu).
Metody/techniki nauczania::
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć::
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne::
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Do you know how to become a champion? (Przeczytaj) i pyta uczniów: Who is your favourite sports champion? What do you know about his/her life? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie na forum klasy, na tablicy łączą wyrazy z ich definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Uczniowie sprawnie czytają tekst (Przeczytaj) i wybierają dla tekstu odpowiedni tytuł spośród podanych w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają wybór na forum klasy, powołując się na kluczowe fragmenty tekstu.
Nauczyciel prosi uczniów o odpowiedź na pytanie zawarte w tytule tekstu: How to become a champion? Uczniowie ponownie czytają tekst, a następnie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Odpowiedzi uzasadniają cytatami z tekstu.
Uczniowie na urządzeniach mobilnych uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę i omawiają zdania.
Uczniowie zaznaczają kolokacje w tekście: czasownik + rzeczownik (związane z tematem lekcji, np.: to achieve a goal, to reach the top, to need self discipline), przymiotnik + rzeczownik (a personal trainer, physical effort, a special diet itd.). Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na funkcję kolokacji w nauce języka. Wykorzystując wyszukane kolokacje, uczniowie tworzą własne zdania związane z tematem lekcji.
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną, nauczyciel wyświetla ilustrację How do athletes become champions? i prosi uczniów o odpowiedź na pytanie pod zdjęciem. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel dzieli uczniów na drużyny czteroosobowe. Wyświetla na tablicy grę edukacyjną, a przedstawiciele grup udzielają odpowiedzi na kolejne pytania. Zaznaczając na tablicy daną odpowiedź z gry, nauczyciel identyfikuje prawidłowe i błędne odpowiedzi, przydzielając punkty drużynom, które udzieliły odpowiedzi prawidłowych. Grę wygrywa drużyna, która uzyskała najwyższą liczbę punktów.
Uczniowie pracują w parach i na urządzeniach mobilnych łączą wyrazy w wyrażenia w Exercise 2 (Gra edukacyjna). Nauczyciel może poprosić uczniów o ułożenie własnych zdań z wyrażeniami z ćwiczenia.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Gra edukacyjna). Następnie w parach ustalają, które ze zdań 1–4 jest (według nich) najważniejszym warunkiem do osiągnięcia mistrzostwa. Uzasadniają wybór na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się):
- Who's your favourite athlete?
- Do you want to become a champion? Why/why not?
- What do champions need to become the best?
Na koniec, reprezentanci grup relacjonują odpowiedzi kolegów/koleżanek na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, w oparciu o grę edukacyjną z e‑materiału, uczniowie tworzą krzyżówkę na 7 haseł, w której definicje, podobnie jak w grze są po polsku. Na kolejnej lekcji, wymieniają się krzyżówkami w parach i je rozwiązują, Dodatkowo, tworzą własne zdania z angielskimi wyrazami z krzyżówki.