Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Jerzy Ginter i Michał Kurek |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Efekt Dopplera |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. III. Planowanie i przeprowadzanie obserwacji lub doświadczeń oraz wnioskowanie na podstawie ich wyników. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: IX. Fale i optyka. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: X. Fale i optyka. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | Strategia eksperymentalno‑obserwacyjna - dostrzeganie i definiowanie problemów oraz odkrywanie rzeczywistości poprzez eksperymenty. |
Metody nauczania: | - pogadanka, |
Formy zajęć: | - praca indywidualna. |
Środki dydaktyczne: | głośniki i laptop z nagraniem dotyczącym efektu Dopplera |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał „Na czym polega efekt Dopplera?” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel uruchamia na komputerze nagrania dźwięków, w których słychać zmianę częstotliwości w wyniku ruchu źródła dźwięku. Następnie pyta uczniów, czy i kiedy spotkali się z czymś takim w życiu codziennym. Nauczyciel wspólnie z uczniami ustalają cele lekcji. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel w formie wykładu przekazuje uczniom informacje na temat efektu Dopplera i jego codziennych przykładach (np. ultrasonografia dopplerowska, pomiar prędkości pojazdów, meteorologiczny radar dopplerowski). Wyjaśnia, dlaczego następuje zmiana długości i częstotliwości fali w zjawisku Dopplera. Wyprowadza wzory na długość i częstotliwość fali odbieranej przez obserwatora w czasie ruchu źródła. | |
Faza podsumowująca: | |
W ramach utrwalenia zdobytych wiadomości i zrozumienia efektu Dopplera uczniowie rozwiązują zadania: 1, 3 i 4 z zestawu ćwiczeń e‑materiału. Nauczyciel pełni rolę doradcy, obserwuje i kontroluje pracę uczniów. Uczniowie odnoszą się do postawionych sobie celów lekcji, ustalają które osiągnęli, a które wymagają jeszcze pracy, jakiej i kiedy. W razie potrzeby nauczyciel dostarcza im informację zwrotną kształtującą. | |
Praca domowa: | |
W ramach pracy domowej uczniowie rozwiązują zadania: 2, 7 i 8 z zestawu ćwiczeń e‑materiału. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Przy pomocy symulacji można przedstawić mechanizm powstawania stożka Macha. |