Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Jan Pluta |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jak prowadzić obliczenia na podstawie wyników pomiarowych i w jaki sposób zapisać wynik? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania | nauczanie przez dociekanie IBSE |
Metody nauczania | „burza mózgów” |
Formy zajęć: | praca całej klasy |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia. |
Materiały pomocnicze: | e‑materiały dotyczące dokładności i precyzji podczas wykonywania pomiarów oraz niepewności pomiarowych. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel przedstawia przykład podany w części „Czy to nie ciekawe?” e‑materiału. Przedstawia, korzystając z pierwszych akapitów e‑materiału, kulturowy aspekt zaokrąglania i traktowania cyfr jako mniej lub bardziej znaczące. | |
Faza realizacyjna: | |
Praktyczne zastosowanie omówionych we wprowadzeniu i multimedium reguł. „Zabawa” całego zespołu uczniów przy wyliczaniu różnych wielkości, proponowanych przez nauczyciela i uczniów, oraz ich dokładności lub niepewności. Część propozycji powinna dotyczyć spraw codziennych, część powinna dotyczyć sytuacji spotykanych na lekcjach fizyki. Nauczyciel pełni rolę doradcy, obserwuje i kontroluje działania uczniów, ograniczając czynne ingerencji do niezbędnego minimum. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie rozwiązują zadania 1, 2, 4 i 5. Nauczyciel komentuje sposób rozumowania i uzyskane wyniki. | |
Praca domowa: | |
1. Rozwiąż zadania 3, 6, 7, 8. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium może być wykorzystane na każdej lekcji do ilustrowania przykładów obliczeń wykonywanych na podstawie danych w zadaniach oraz do określania sposobu zapisu wyników w najczęściej spotykanych przypadkach. |