Autorki e‑materiału: Sława Rewerska, Marta Hilgier

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: What Are You Wearing? / Co masz dziś na sobie?

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Poziom nauczania: podstawowy

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, 1.7, II.1, II.5, III.1, III.2, III.3, III.4, V.1, V.5, V.6, V.11, V.12, VIII.3, X, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące części garderoby.

  2. Uczeń potrafi wyrazić opinię na temat rad dotyczących zakupu ubrań z drugiej ręki.

  3. Uczeń potrafi zredagować wpis na blog o modzie wśród nastolatków.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń umie nazwać części stroju i przeprowadzić rozmowę w sklepie odzieżowym.

  2. Uczeń rozwija kompetencje społeczne i osobiste – potrafi rozmawiać z rówieśnikami o modzie.

  3. Uczeń poszerza swoją wiedzę na temat kupowania ubrań z drugiej ręki.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej)

Metody/techniki nauczania:

  1. konstruktywizm

  2. kognitywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica multimedialna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie modeli/modelek na wybiegu (Przeczytaj) i pyta: Do you like this style of clothing? Why? Why not?

Alternatywnie: Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcia postaci w sekcji Ilustracja interaktywna i pyta: Judging by the clothes you see in the photo, would can you say about these people? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, odnosząc się do osobowości, stylu życia, wykonywanej pracy itp., jakie kojarzą z przedstawioną osobą. Nauczyciel zachęca uczniów do stosowania struktur wyrażających spekulację/przypuszczenia: must/might/can’t/ be likely to, seem itp.

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby opisali swój styl ubierania:

  • What do you most like wearing?

  • What is your favourite colour?

  • What is your favourite brand?

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj), a następnie nauczyciel pyta: What is fashionable nowadays? Może też dodać aspekt społeczno‑kulturowy: We dress differently for different occasions.

  • What would you define as casual style?

  • What do you wear to school?

  • What do you wear to a party?

  • What do you wear to a theatre?

Uczniowie dzielą się opiniami na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst z poradami na temat zmiany garderoby i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do odpowiednich fragmentów tekstu.

  2. Nauczyciel pyta uczniów, czy zgadzają się z poradami w tekście – Do you find these tips useful? Uczniowie zastanawiają się w grupach lub w parach, co jeszcze można zrobić, żeby odświeżyć garderobę (Think of some other tips and tricks that help us refresh our wardrobes). Uczniowie spisują porady i dzielą się nimi na forum klasy. Nauczyciel wprowadza pomysły na tablicę interaktywną.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Dyktują koledze/koleżance poszczególne litery, a on/ona nanosi je na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Następnie pracują w parach: uczeń A podaje opis danego wyrażenia związanego z odzieżą (Exercise 2), a zadaniem ucznia B jest powiedzieć, o jakie wyrażenie chodzi. Następnie Uczeń A podaje dane wyrażenie, a zadaniem ucznia B jest wyjaśnić je po angielsku. Uczniowie zamieniają się rolami.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Ilustracja interaktywna).

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie odpowiadają na pytania w parach, przy czym każde pytanie omawiają z inną osobą. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegów/koleżanek.

  2. Dodatkowo: Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach pomyśleli, w jaki sposób jakaś znana wszystkim słynna osoba (aktor/aktorka, celebryta/celebrytka) może poprawić swój styl ubierania. What should he/she change in his/her clothing style to look more fashionable? Do you have any tips? Uczniowie sporządzają listę pomysłów i porad. Zapisują na tablicy listę zakupów odzieżowych, które dana słynna osoba powinna zrobić.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): You have a blog where you often write about things important to young people such as yourself. Recently you have been thinking about some fashion trends you can observe among your peers. Make a blog post in which you:

  • discuss school fashion;

  • describe latest trends in fashion;

  • write about clothes teenagers disapprove of;

  • describe what you do with the clothes you will never wear again.

Write between 100 and 150 words.

  1. Dodatkowa propozycja: Some people are crazy about brands and will spend big amounts of money on expensive brands. Why do you think people do that? Write 150–200 words answer.

  2. Dodatkowa propozycja: Uczniowie wyszukują w Wikipedii informacje na temat Veblen value of a product. Veblen Value – A Veblen good is a type of luxury good for which the demand for a good increases as the price increases (Birkin bags), therefore enhancing economic and social status of the owner.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Ilustracja interaktywna z e‑materiału może być wykorzystana do dyskusji na temat: To have or not to have. Is fashionable style important? Why? Why not? Dyskusja może mieć formę rozmowy na forum klasy albo debaty, w której dwie grupy zbierają, a następnie prezentują argumenty.