Autorki e‑materiału: Kamila Wichrowska, Katarzyna Król

Autorki scenariusza: Monika Ekert

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Who are they? Kim oni są?

Grupa docelowa: klasa 2 szkoły podstawowej

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.5, 1.13, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.1, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 10, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa bohaterów baśni.

  2. Uczeń dopasowuje opisy do postaci.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń wzbogaca słownictwo dotyczące baśni.

  2. Uczeń rozwija umiejętność współpracy w grupie.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (gra dydaktyczna, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w grupach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca w parach

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel prosi dzieci, żeby przyniosły na lekcję obrazek ze swoją ulubioną postacią z baśni.

Na początku lekcji nauczyciel proponuje uczniom grę w kalambury. Ochotnicy pokazują gestami swoją ulubioną postać, a pozostałe osoby odgadują, o kogo chodzi.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj), ochotnicy podchodzą do tablicy i odtwarzają nagrania do poszczególnych postaci. Wszyscy powtarzają je chórem.

  2. Uczniowie dwukrotnie słuchają nagrania z historyjki (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Za pierwszym razem ich zadaniem jest zapamiętać: Who is wearing a hat? (Jemma, Will); za drugim - jakiego koloru jest np. sukienka królowej Consueli (What colour is Consuela's dress?

  3. Nauczyciel kolejno odtwarza nagrania z Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie chórem odczytują właściwe odpowiedzi na pytania. Następnie nauczyciel wybiera jeden obrazek spośród przyniesionych przez uczniów i pokazuje go uczniom. Wskazuje na poszczególne elementy i opisuje je, a uczniowie zadają pytania spośród tych, wymienionych w historyjce.

  4. Uczniowie wykonują w parach Exercise 3 (Przeczytaj). Każda z par informuje nauczyciela, czy udało im się wygrać grę. Jeśli niektórym z uczniów nie udało się prawidłowo rozwiązać wszystkich zadań, nauczyciel włącza grę na tablicy i grają w grę całą klasą.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy puzzle – Exercise 1 (Gra edukacyjna). Ochotnicy podchodzą do tablicy i układają po jednym elemencie. Następnie wspólnie mówią, co znajduje się na obrazku.

  6. Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup, następnie odtwarza kolejne etapy gry. Drużyna, która zna odpowiedź, zgłasza się. Za udzielenie właściwej odpowiedzi otrzymuje punkt.

  7. Uczniowie, nadal pracując w grupach, wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Następnie nauczyciel prosi po jednej osobie z drużyny, żeby podeszła do tablicy i dopasowała nagranie do obrazka.

  8. Nauczyciel odczytuje kolejne zdania z Exercise 3 (Gra edukacyjna). Każda grupa po kolei powtarza zdanie i decyduje, która odpowiedź jest poprawna.

Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca

Nauczyciel wyświetla na tablicy  Exercise 2 (Sprawdź się). Zadaniem uczniów jest wskazanie słowa, które nie pasuje do reszty. Ochotnicy podchodzą do tablicy i wybierają wyraz. Następnie wspólnie z nauczycielem powtarzają poznane słowa.

W ramach podsumowania nauczyciel proponuje zabawę w dokańczanie zdań. Pokazuje jeden obrazek z postacią i głośno wypowiada początek zdania, np. The prince…, i wskazuje na wybraną drużynę. Ta ma 5 sekund do namysłu, żeby dokończyć zdanie tak, aby było logiczne.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1Exercise 3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Obrazki z ulubionymi postaciami z baśni.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie w parach grają w grę w ramach podsumowania pracy na lekcji.