Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Marta Hilgier
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Manners Don’t Cost Anything / Dobre maniery nic nie kosztują
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, I.8, III.4, V.1, V.3, V.8, VII.9, VII.11, IX.1, IX.2, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z zachowaniem i dobrymi manierami.
Uczeń rozróżnia zachowania zgodne i niezgodne z polską etykietą.
Uczeń umie opisać niezręczne zachowanie w powszechnych sytuacjach w różnych zakątkach świata.
Uczeń potrafi wyjaśnić, jak zachowywać się kulturalnie w wybranych sytuacjach.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza wiedzę na temat zwyczajów panujących w różnych krajach.
Uczeń kształtuje świadomość w zakresie norm zachowania obowiązujących w Polsce.
Uczeń kształtuje świadomość w zakresie różnic międzykulturowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
samoewaluacja
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie (e‑materiał), prosi uczniów o krótkie opisanie go i pyta: How is the girl feeling? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Good Manners in the World (Przeczytaj), a następnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Czytają odpowiedzi i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Następnie odczytują zdania i uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi, by uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych porozmawiali o zasadach obowiązujących w Polsce: Make a list of manners typical for the Polish culture, in terms of:
table manners;
visiting people at home;
tipping.
Uczniowie rozmawiają. Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup podsumowują dyskusje, a nauczyciel nanosi pomysły na tablicę.
Uczniowie, pracując w parach, porządkują wyrazy w Exercise 5 (Przeczytaj). Następnie chętne osoby tłumaczą zdania na język polski, zwracając szczególną uwagę na tłumaczenie zaimka you.
Nauczyciel, według instrukcji w e‑materiale, podsumowuje zasadę użycia you bezosobowo, a następnie prosi uczniów, żeby indywidualnie uzupełnili Exercise 6 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę zagrają w Grę edukacyjną związaną z niegrzecznymi zachowaniami. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na podpis pod zdjęciem „You can easily get in trouble when you misbehave” i prosi o przykłady zachowań oraz kłopotów do jakich mogą doprowadzić. Uczniowie dyskutują na forum klasy, a następnie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Uczniowie grają w parach w grę edukacyjną, a następnie wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Uczniowie przyglądają się Grze po raz drugi i wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby porozmawiali w grupach na temat: What are the rude behaviours that irritate you the most? Why? Uczniowie rozmawiają w grupach, a następnie dzielą się opiniami na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email about good manners in Poland to a friend from England. In the email mention:
how you should treat older people;
what you should do when you visit a Polish person at home;
what time you should come for the meeting.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wykorzystując słownictwo z Gry edukacyjnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują krzyżówkę na 10–12 haseł wraz z definicjami. Na kolejnej lekcji każdy wymienia się krzyżówką z kolegą/koleżanką i rozwiązuje otrzymane zadanie.