Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Exercise in the Fresh Air / Ćwiczenia na świeżym powietrzu
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, I.11, II.5, III.4, V.2, V.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z aktywnościami na świeżym powietrzu.
Uczeń potrafi zredagować wiadomość e‑mail, w której informuje o planowanym w jego szkole dniu na świeżym powietrzu.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat aktywności na świeżym powietrzu.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat aktywności na świeżym powietrzu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (film, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Uczniowie ustnie na forum klasy opisują zdjęcie podpisane Healthy body, healthy mind.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi zadanie na tablicę multimedialną. Dodatkowo nauczyciel może zadać uczniom pytania:
Which of these activities do you/don’t you like doing?
How often do you do them? itp.
Nauczyciel może także poprosić uczniów o podanie innych aktywności, które można wykonywać w pomieszczeniu i na zewnątrz.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Outdoor Club i odpowiadają na pytania nauczyciela: When is the club open? Who can go there?
Uczniowie czytają po kolei następujące po sobie fragmenty tekstu, wyjaśniają niezrozumiałe wyrażenia przy pomocy słownika i ze wsparciem nauczyciela. Do każdego akapitu nauczyciel zadaje uczniom 2–3 pytania, żeby sprawdzić, w jakim stopniu zrozumieli jego treść.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie realizują w parach Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie, pracując w parach i odwołując się do tekstu, przygotowują kilka szczegółów dotyczących każdej aktywności. Dzielą się informacjami na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Jako podsumowanie tej części lekcji uczniowie mogą np. przygotować mapę pojęć, w której umieszczą kluczowe informacje z tekstu wraz ze słownictwem, lub przedstawić informacje z tekstu w innej formie graficznej.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają film, a następnie wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, odwołując się do treści filmu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Film). Wybrana osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Dodatkowo uczniowie mogą przetłumaczyć zdania na polski, a następnie, nie patrząc na zdania wyjściowe, przetłumaczyć swoje zdania z powrotem na angielski. Na końcu uczniowie porównują tłumaczenia na angielski z oryginalnym zdaniami.
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Film). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Wskazane osoby odczytują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your school is planning an Outdoor Day. Write an email to an English friend in which you:
tell him/her what activities your school is planning;
explain what your favourite outdoor activity is;
inform him/her about other attractions that happen on that day.
Your email should be between 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.