Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Determines Our Health? / Co wpływa na nasze zdrowie?
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Poziom nauczania: rozszerzony
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, IV.6, V.6, V.12, VIII.2, VIII.3, IX.1, IX.2, X, XI, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z czynnikami społecznymi mającymi wpływ na nasze zdrowie.
Uczeń potrafi napisać list do władz swojego miasta na temat wpływu czynników społecznych na zdrowie lokalnej społeczności, w którym prosi o podjęcie kroków w celu ulepszenia jednego z tych czynników.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z czynnikami społecznymi mającymi wpływ na zdrowie.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat wpływu czynników społecznych na zdrowie ludzi.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What are the three basic factors that influence your health? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi uczniowie tworzą w parach własne konteksty dla użycia poszczególnych idiomów.
Faza realizacyjna:
Uczniowie pracują w grupach trzyosobowych (uczeń A, uczeń B, uczeń C). Każdy z uczniów zapoznaje się z dwoma akapitami tekstu Social Determinants Of Health (np: akapity A/B, C/D, E/F). Uczniowie wyjaśniają niezrozumiałe słownictwo przy pomocy słownika. W swoich grupach streszczają kolegom/koleżankom fragmenty tekstu, które przeczytali. Po czym na forum klasy relacjonują najważniejsze informacje na temat każdego fragmentu tekstu uzyskane od kolegów/koleżanek. Dla zachowania porządku nauczyciel może zapytać: What did you learn from your partners about paragraph: A/B/C, etc?
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy; uzasadniają je, odwołując się do tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 6 (Przeczytaj). Najpierw wyszukują w tekście słownictwo przydatne do odpowiedzi na poszczególne pytania, po czym przystępują do realizacji zadania, używając wybranych przez siebie wyrażeń. Dodatkowo mogą na forum klasy podzielić się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba realizuje zadanie na tablicy. Dodatkowo uczniowie mogą zapoznać się z przykładowymi zdaniami (np. w słownikach dostępnych online), w których użyte są wyrażenia z zadania.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach. Mogą również ponownie wysłuchać nagrania i rozwinąć każdy z aspektów wymienionych w Exercise 2 o kilka dodatkowych informacji.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Uzasadniają odpowiedź, odwołując się do treści nagrania.
Przed wysłuchaniem nagrania uczniowie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Następnie, słuchając nagrania, sprawdzają odpowiedzi.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Ilustracja interaktywna). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 7 (Sprawdź się).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują dwa zadania z Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się):
You have recently witnessed a problem in your local area. You think that something could be improved when it comes to social issues. Write a letter to the mayor of your town/city in which you describe the problem that you have witnessed/experienced and suggest ways of solving the problem.
Your letter should be 200–250 words long.
Materiały pomocnicze:
Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują się do udziału w konferencji prasowej na temat SDOH. Korzystają z informacji zawartych w ilustracji interaktywnej z e‑materiału. Planują swoje wystąpienia w roli dziennikarzy (układają pytania do ekspertów) oraz ekspertów (przyswajają informacje z ilustracji). Na kolejnej lekcji ma miejsce konferencja prasowa; nauczyciel losowo przydziela uczniom rolę dziennikarza lub eksperta.