Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Halloween Party! / Impreza halloweenowa!
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, I.14, II.5, III.4, III.6, V.1, V.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z obchodami Halloween.
Uczeń opisuje, jak samodzielnie przygotować kostium na Halloween.
Uczeń potrafi zredagować e‑mail, w którym opowiada, co chce robić podczas Halloween oraz opisuje swój halloweenowy kostium.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat obchodów Halloween.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat Halloween.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z materiałem wideo, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach rozgrzewki uczniowie realizują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie jak największej liczby skojarzeń związanych z Halloween. Odpowiedzi padają w języku angielskim, ewentualnie po polsku – wówczas nauczyciel na bieżąco podaje angielskie odpowiedniki.
Uczniowie czytają po kolei poszczególne akapity tekstu Trick or Treat, wyjaśniają niezrozumiałe wyrażenia przy pomocy słownika i ze wsparciem nauczyciela. Do każdego akapitu nauczyciel zadaje uczniom dwa–trzy pytania, żeby sprawdzić, w jakim stopniu zrozumieli treść.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach realizują Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie w parach, odwołując się do tekstu, przygotowują kilka szczegółów do każdego elementu poszczególnych kategorii. Dzielą się informacjami na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Jako podsumowanie tej części lekcji uczniowie mogą przygotować np. mapę pojęć, w której umieszczą kluczowe informacje z tekstu wraz ze słownictwem. Mogą też przedstawić informacje z tekstu w innej formie graficznej.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają film i wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Film). Wykorzystując informacje zawarte w ćwiczeniu, układają zdania na temat Halloween. Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie układają zdania, w których wykorzystują nazwy ubrań i odpowiadające im ozdoby.
Uczniowie realizują Exercise 5 (Film). Wybrana osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Film). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Wskazane osoby odczytują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your English friend is inviting you to their Halloween party. Write an email in which you:
tell him/her what Halloween activity you want to try;
describe your fancy‑dress costume;
inform him/her what food you can bring.
Sign as XYZ. Your email should be between 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują się do rozmowy na temat wykonania przebrania na Halloween. Wybierają jedną z dwóch możliwości (czarownica lub szkielet) i ustnie przygotowują dla kolegi/koleżanki instrukcję, w której wyjaśniają, w jaki sposób taki kostium wykonać. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w parach: uczeń A chce przygotować kostium i prosi ucznia B o pomoc. Uczeń B wyjaśnia krok po kroku, w jaki sposób przygotować dany strój. Następnie uczniowie zamieniają się rolami. Uczeń A zaczyna rozmowę: I want to make a Halloween costume. I don’t know how. Can you help me? Dodatkowe wyrażenia, które uczeń A może wykorzystać w rozmowie: What do I do next? Can you repeat? I don’t understand.