Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik, Anna Olewińska‑Byliniak
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: A Book or an E‑book – That Is The Question / Książka czy e‑book? – oto jest pytanie
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.9, I.12, II.2, II.5, III.1, III.4, V.5, V.6, V.8, VII.8, VII.14, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
Cele operacyjne:
Uczeń zna i stosuje słownictwo dotyczące wad i zalet tradycyjnych książek oraz e‑booków.
Uczeń potrafi omówić preferencje czytelnicze i podać tytuł swojej ulubionej książki.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Anglii e‑mail, w którym zachęca go/ją do używania czytnika e‑booków.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające wypowiadanie się na temat wad i zalet tradycyjnych książek oraz e‑booków.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat wad i zalet tradycyjnych książek oraz e‑booków.
Uczeń rozwija świadomość korzyści wynikających z czytania książek.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (film, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów:
Do you enjoy reading?
How often do you read?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zapisuje na tablicy: 37%, 28%, 7%, prosi o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu A Book, or an E‑Book – That Is The Question i znalezienie w tekście informacji, do których odnoszą się napisane na tablicy liczby. Uczniowie zapoznają się ze wskazanym fragmentem i odpowiadają na pytanie na forum klasy.
Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy.
Uczniowie ponownie czytają tekst i starają się zapamiętać kilka informacji na temat każdego bohatera. Następnie na forum klasy opowiadają o każdej z postaci. Nauczyciel zadaje dodatkowe pytania, tak żeby umożliwić uczniom przekazanie jak największej liczby informacji.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, wskazując na konkretny fragment w tekście.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj).
Uczniowie wykonują Exercise 5 – pytanie 2 i 3 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie odpowiadają na pytania w parach, po czym na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Uczniowie w parach i/lub na forum klasy wykonują Exercise 1 (Film).
Uczniowie oglądają film (Film), a następnie wykonują Exercise 2 i 3 (Film). Po sprawdzeniu odpowiedzi uczniowie wspólnie tworzą notatkę w Exercise 2 na temat wad i zalet papierowych książek i e‑booków. Wykorzystują elementy ze wszystkich kategorii. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na wykorzystanie spójników, takich jak and, also, but itd.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno ćwiczenie spośród Exercise 1–5 oraz 7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend from London is going on a trip and doesn’t want to take any books with him. You want to encourage him/her to take an e‑reader with him/her. Write an email in which you:
ask if he/she wants to take an e‑reader with him/her;
write two advantages of using an e‑reader when travelling;
offer that you can recommend some of your favourite e‑books.
Write 50–120 words. Start like that: ,,Hi John! How are you?'' and end like that: ,,Love, XYZ''.
Write 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują się do odegrania ról na podstawie treści filmu: uczeń A jest zwolennikiem papierowych książek i krytykuje e‑booki, uczeń B prezentuje odwrotne podejście. Uczniowie opracowują argumenty na poparcie własnego stanowiska i obalenie zdania kolegi/koleżanki. Na kolejnej lekcji pracują w parach i odgrywają przydzielone im role.