Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Dog Agility / Sport dla psów

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.4, II.5, II.7, III.4, III.7, III.8, IV.1, IV.8, V.1, V.8

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze sportem i treningiem psów.

  2. Uczeń opisuje, z czym wiąże się trening psów.

  3. Uczeń redaguje wpis na forum internetowe, popierający budowę parku dla psów.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat sportów dla psów.

  2. Uczeń kształtuje świadomość istoty oddziaływania człowieka na zachowanie zwierząt.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach, na forum klasy, inscenizacja)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów:

  • How many of you have pets?

  • What pets have you got?

  • How many of you have dogs?

  • Have you heard about dog agility competitions?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Sport for Dogs i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy. Uczniowie wyjaśniają, które elementy składniowe i treściowe zdań otaczających zdanie z ćwiczenia uzasadniają wybór odpowiedzi. (Etap wyjaśniania odpowiedzi jest ważny ze względu na rozwijanie u uczniów umiejętności logicznego myślenia i umiejętności konstruowania wypowiedzi pisemnych).

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst Sport for Dogs i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają je i uzasadniają odniesieniami do odpowiednich fragmentów tekstu.

  3. Uczniowie wskazują właściwe odpowiedzi w Exercise 4 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy, uzasadniając za pomocą odpowiednich fragmentów tekstu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

  5. Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 7 (Sprawdź się):

  • Describe in your own words what do agility is.

  • What do you think about dog agility?

  • If you had/have a dog, would you like it to take part in it?Why/why not?

  1. W ramach przygotowania do pracy z nagraniem audio uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  2. Uczniowie zapoznają się z nagraniem i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.

  3. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i uzupełniają Exercise 3 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy i je uzasadniają.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach wykonują ustnie zadanie z Exercise 4 (Plik audio): Your friend wants to start training his dog, but he missed the canine show on the radio. He wants you to tell him what it was about. Write a summary of the show. Mogą zaprezentować sobie streszczenia wywiadu z pliku audio lub wykonać polecenie w formie spontanicznego dialogu, gdzie osoba, która chce dowiedzieć się o treningach dla psów, zadaje dodatkowe pytania koledze/koleżance z pary. Uczniowie zamieniają się rolami, tak aby każdy miał okazję przećwiczyć użycie słownictwa z nagrania.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have a dog and there’s no place for you to play with it in your town/city. You have an idea to open an area for dogs where owners could spend time and train their dogs’ skills. Write a comment on your town/city social media in which you:

  • introduce yourself and your dog and the area where you live;

  • describe your idea;

  • justify why it’s needed in your town/city;

  • present arguments supporting your idea.

Your comment should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie w dyskusji z nauczycielem wyodrębniają z wywiadu (w pliku audio) kwestie, na temat których zwierzę poddawane treningom agility mogłoby wyrazić swoją opinię. Następnie piszą krótki tekst (100–150 wyrazów) prezentujący, na czym polega startowanie w zawodach agility z perspektywy psa. Opisują, także z punktu widzenia czworonoga, jak wcześnie zaczął się on uczyć sztuczek, jakich sztuczek się nauczył, co sprawia mu trudność, a co przynosi największą satysfakcję. Ćwiczenie wymaga wyobraźni i wcześniejszego przygotowania ze strony nauczyciela, ale rozwija umiejętność przekształcania podanych treści, co jest kompetencją bardzo przydatną w sytuacji egzaminacyjnej.