Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Hello! Can You Hear Me? / Halo! Słychać mnie?
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, I.12, II.2, II.5, III.1, III.4, V.2, V.3
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu technologii mobilnej.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail na temat ostatniej wizyty w sklepie z telefonami i poprosić o podpowiedź dotyczącą zakupu nowego smartfona.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat telefonów.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat technologii mobilnej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
plik audio
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie odpowiadają na pytania w Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwsze dwa akapity tekstu Can You Hear Me?, a następnie odpowiadają na pytanie: Why did Bell invent the phone? Chętni uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uczniowie ustalają, jakimi częściami mowy są wpisane wyrazy.
Uczniowie na forum klasy przygotowują po dwa–trzy pytania do każdego akapitu z tekstu. Następnie udzielają odpowiedzi, pracując w parach.
Uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela: What was the most surprising information in the text?
W ramach przygotowania do słuchania uczniowie udzielają odpowiedzi na pytanie, jak często oni lub ich rodzice wymieniają telefony. Następnie uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio).
Uczniowie słuchają pliku audio i wykonują Exercise 2 (Plik audio).
Uczniowie ponownie słuchają pliku audio i wykonują Exercise 4 (Plik audio). Chętne osoby uzasadniają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wyszukują w nagraniu pytania, które Sheila zadała sprzedawcy, oraz zwroty i wyrażenia związane z telefonami, które zostały użyte w rozmowie. Następnie, pracując w parach, grupują wyrazy/wyrażenia w następujące kategorie: Sheila's questions, mobile phone functions, adjectives used to describe mobile phones.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Plik audio). Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się), a następnie, pracując w parach, odpowiadają na pytania w Exercise 7 (Sprawdź się).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno zadanie spośród Exercise 1–4 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently damaged your mobile phone. Write an email to your friend in England. In the email:
write what happened;
describe your visit to the mobile phone shop to get a new one;
ask your friend what mobile phone she uses and if she would recommend it.
Your email should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują w parach dialog dotyczący zakupu telefonu w sklepie, wykorzystując słownictwo z nagrania. Jeden z uczniów odgrywa rolę sprzedawcy, a drugi kupującego. Następnie prezentują dialogi na początku kolejnej lekcji.