Autorki e‑materiału: Marta Godlewska, Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: My Home, Your Home / Mój dom, twój dom

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.2, V.7

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące najpopularniejszych rodzajów domów w Wielkiej Brytanii.

  2. Uczeń potrafi opisać, czym jest terraced house.

  3. Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić opinię na temat rodzaju zabudowy, która podoba mu się najbardziej.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z miejscem zamieszkania.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat rodzajów mieszkań lub domów, w jakich żyją dzieci na świecie.

  3. Uczeń rozwija postawę zaangażowania w proces uczenia się poprzez opisywanie własnych preferencji architektonicznych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1.  kognitywizm

  2.  podejście komunikacyjne

  3.  podejście humanistyczne

  4.  metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  5.  metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  6.  metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7.  metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1.  komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2.  zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3.  tablica interaktywna

  4.  urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie „What type of house do you live in?” i prosi uczniów o odpowiedź na pytanie. Następnie, uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel może zapytać uczniów: When you grow up, would you like to live in a flat, house, or on wheels? Why? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst o rodzajach zabudowy w Wielkiej Brytanii. Sprawdzają w słowniku niezrozumiałe wyrazy, a następnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj) i uzasadniają je odpowiednimi fragmentami tekstu.

  2. Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj) i podają je na forum klasy, uzasadniając cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):

  • Which house from the text do you like the most? Why?

  • What are terraced houses?

    Po zakończeniu rozmów chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.

  1. W ramach przygotowania do pracy z plikiem audio nauczyciel wyświetla na tablicy kolaż zdjęć „There are different types of houses” i prosi o nazwanie domów na zdjęciach. uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie słuchają nagrania, a następnie wykonują Exercise 2 (Plik audio). Odpowiedzi podają na forum klasy, uzasadniając je na podstawie zapamiętanych z nagrania informacji.

  3. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i w parach uzupełniają Exercise 3 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie jeszcze raz słuchają nagrania, po czym w parach odpowiadają kolejno na pytania z Exercise 4 (Plik audio). Następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  5. Uczniowie, pracując w parach, ćwiczą literowanie i pisownię wyrazów z nagrania. Jedna osoba literuje dane słowo, a druga poprawnie je zapisuje. Następnie zamieniają się rolami.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie łączą wyrażenia z ilustracjami w Exercise 2 (Sprawdź się) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. W parach lub na forum klasy udzielają odpowiedzi na pytania: Which house from Exercise 2 (Sprawdź się) do you like the most/the least? Why? Jeśli dyskusja odbywa się na forum klasy, nauczyciel może prowadzić ranking preferencji uczniów i podsumować je po zakończeniu dyskusji.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 3–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Describe your neighbourhood in an e‑mail to a friend from England. In the e‑mail:

  • name the types of houses you can see there;

  • mention one usual house;

  • describe the house that you live in.

Your answer shouldn't be longer than 50 words.

  1. Uczniowie piszą i/lub nagrywają wypowiedź na temat swojego miejsca zamieszkania. Wzorują się na wypowiedziach dzieci w nagraniu (Plik audio).

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie piszą i/lub nagrywają wypowiedź na temat swojego miejsca zamieszkania. Wzorują się na wypowiedziach dzieci w nagraniu (Plik audio).