Autorki e‑materiału: Zuzanna Kościuk, Marta Mrozik

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Let’s Celebrate! / Świętujmy!

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.2, II.5, III.4, V.2, V.5, V.6, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące różnych uroczystości oraz sposobów ich świętowania.

  2. Uczeń opisuje obchody dni świątecznych w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat różnych uroczystości oraz sposobów ich świętowania.

  2. Uczeń kształtuje świadomość kulturową związaną z rodzajami uroczystości, ich historią i ekspresją kulturalną w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. karty ćwiczeń interaktywnych

  2. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  3. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  4. tablica interaktywna

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie fajerwerków (Przeczytaj) i pyta: What do you see in the picture? When do we have fireworks? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Następnie uczniowie odpowiadają na pytania: Do you like celebrations? Why? Why not? What is your favourite seasonal/national holiday? How do you celebrate it?

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj), chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu Holidays and Traditions i odpowiedź na pytanie: What holidays can you find in the text? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną. Następnie nauczyciel zakrywa na tablicy daty świąt, czyta ich nazwy, a uczniowie powtarzają metodą drylu językowego. Później nauczyciel zakrywa nazwy świąt, odczytuje ich opisy/daty, a zadaniem uczniów jest powiedzieć, jak nazywa się święto, którego opis/data zostały wskazane, np. Which celebration takes place on a Thursday in November? (Thanksgiving) lub Which celebration comes from Ireland? (St. Patrick’s Day).

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj), porównują odpowiedzi w parach. Na forum klasy tworzą zdania dotyczące każdego ze świąt, wykorzystując przy tym wyrazy przypisane poszczególnym świętom.

  4. Uczniowie słuchają nagrań w Exercise 4 (Przeczytaj) i wybierają prawidłowe odpowiedzi. Porównują je w parach i na forum klasy.

  5. Uczniowie rozmawiają w parach na temat: Which of the celebrations is the most interesting? Why? Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki. Nauczyciel tworzy ranking najbardziej popularnych w klasie uroczystości.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie zapoznają się na forum klasy z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Prezentacja multimedialna). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: uczniowie wykonują zadanie, a następnie porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 16 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You love celebrations. Write a short email to a friend from Great Britain about your favourite celebration. In the email:

  • write the name of the celebration;

  • describe how people celebrate;

  • explain why you like it.

Your email should be 3–5 sentences long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, bazując na prezentacji multimedialnej, uczniowie przygotowują mapę pojęć, w której umieszczają wszystkie wymienione święta wraz z kluczowym słownictwem.

Alternatywnie: Do każdego omówionego w prezentacji święta uczniowie przygotowują chmury wyrazowe. Na kolejnej lekcji wykorzystują swoje mapy/chmury i opowiadają o poszczególnych świętach.