Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autora: Kamil Kaliński
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Rozmieszczenie i liczebność Polonii na świecie
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres podstawowy, klasa III
Podstawa programowa
XV. Społeczeństwo i gospodarka Polski: rozmieszczenie ludności i struktura demograficzna, saldo migracji, struktura zatrudnienia i bezrobocie, urbanizacja i sieć osadnicza, warunki rozwoju rolnictwa, restrukturyzacja przemysłu, sieć transportowa, atrakcyjność turystyczna.
Uczeń:
4) analizuje przestrzenne zróżnicowanie salda migracji w Polsce, podaje przyczyny migracji wewnętrznych i zewnętrznych, główne kierunki emigracji Polaków oraz przedstawia sytuację migracyjną w swoim regionie.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
wymienia i charakteryzuje największe skupiska Polonii na świecie,
wyjaśnia przyczyny występowania dużych skupisk Polonii w różnych krajach świata,
rozróżnia pojęcia: Polonia i polska diaspora,
ocenia osiągnięcia znanych Polaków działających za granicą.
Strategie nauczania: odwrócona klasa
Metody nauczania: pogadanka, dyskusja, praca z e‑materiałem
Formy zajęć: praca indywidualna, praca w parach (lub grupach), praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, projektor multimedialny (lub tablety z dostępem do internetu), mapa świata, zeszyt przedmiotowy
Materiały pomocnicze
Bibliografia:
Encyklopedia geograficzna świata, t. 10: Polska, Opres, Kraków 1997.
Kaczmarek T., Koralewski T., Matykowski R., Wielka encyklopedia geografii świata, t. 12: Ludność świata, Wydawnictwo Kurpisz, Poznań 1998.
Wrona J., Geografia ludności świata i Polski, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2009.
Netografia (dostęp 11.03.2021):
Strona internetowa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, [online], dostępny w internecie: http://www.wspolnota-polska.org.pl
Polonia, emigracja i Polacy na świecie, [online], dostępny w internecie: http://www.encyklopedia.pwn.pl/haslo/Polonia-emigracja-i-Polacy-w-swiecie;3959692.html (Encyklopedia PWN)
Portal poświęcony Polonii na świecie, [online], dostępny w internecie: http://www.poloniawswiecie.pl
Baza organizacji i instytucji polskich i polonijnych za granicą na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego, [online], dostępny w internecie: http://www.stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/polonia-i-polacy-w-swiecie
Serwis poświęcony Polonii, [online], dostępny w internecie: http://www.polonia.org)
PRZEBIEG LEKCJI
Kilka lekcji wcześniej nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie informacji na temat Polaków na świecie. W tym celu poleca zapoznać się z tym e‑materiałem oraz wskazanymi w scenariuszu materiałami źródłowymi (bibliografią, netografią). Ponadto zachęca uczniów do skorzystania z innych źródeł informacji geograficznej. Dodatkowo dzieli klasę na 10 grup. Każda z nich ma za zadanie zwrócić jeszcze szczególną uwagę na:
grupa 1 – Polonię w USA,
grupa 2 – Polonię w Niemczech,
grupa 3 – Polonię w Brazylii,
grupa 4 – Polonię we Francji,
grupa 5 – Polonię w Kanadzie,
grupa 6 – Polonię w Wielkiej Brytanii,
grupa 7 – Polonię na Ukrainie,
grupa 8 – Polonię na Białorusi,
grupa 9 – Polonię na Litwie,
grupa 10 – Polonię w Australii.
Faza wprowadzająca
Dialog z uczniami mający na celu ustalenie, kto z nich posiada rodzinę za granicą, w jakich krajach mieszkają ich krewni, a także kiedy wyemigrowali oni z Polski.
Przedstawienie celów lekcji.
Faza realizacyjna
Nauczyciel inicjuje dyskusję na temat różnic między pojęciami: Polonia i polska diaspora. Uczniowie porównują te dwa pojęcia.
Następnie prosi uczniów o podanie głównych przyczyn masowych ruchów migracyjnych Polaków w historii, ocenę ich podłoża i wyjaśnienie ich związku z obecnym rozmieszczeniem Polonii na świecie.
W kolejnej części lekcji nauczyciel prosi uczniów o omówienie kwestii największych skupisk Polonii na świecie według krajów. W tym celu wskazani uczniowie, którzy mieli zwrócić szczególną uwagę na określone kraje, omawiają swoje zagadnienia. W dyskusję włączają się pozostali uczniowie, odpowiedzialni za informacje dotyczące innych państw. Ponadto nauczyciel prosi uczniów o ocenę osiągnięć znanych Polaków działających za granicą. Nad poprawnym merytorycznie przebiegiem dyskusji czuwa nauczyciel.
W następnym etapie lekcji nauczyciel wyświetla na tablicy zadania z bloku ćwiczeń interaktywnych. Wskazani uczniowie podchodzą do tablicy i rozwiązują kilka wybranych z nich.
Faza podsumowująca
Podsumowanie i utrwalenie nowej wiedzy poprzez wyświetlenie na tablicy interaktywnej treści e‑materiału.
Nauczyciel ocenia pracę uczniów, biorąc pod uwagę ich możliwości i zaangażowanie, zwraca uwagę na mocne i słabsze strony pracy uczniów, przypomina cele zajęć.
Praca domowa
Wykonanie wskazanych przez nauczyciela ćwiczeń zawartych w e‑materiale.
Sporządzenie syntetycznej notatki dotyczącej treści omawianych podczas lekcji.
Opcjonalnie można także prosić o zapoznanie się z kolejnym tematem lekcji (w przypadku blended learning).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Grafika interaktywna może zostać wykorzystana w ramach lekcji poświęconej zmianom w strukturze zatrudnienia i przyczynom bezrobocia w Polsce (zakres podstawowy: XV. 5). Może zostać wykorzystana także podczas lekcji poświęconej klasyfikacji migracji (zakres rozszerzony: XXI. 4).