Autorki e‑materiału: Anna Caruk

Autorki scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Don’t Be Childish! Behave Yourself / Nie bądź dziecinny! Zachowuj się!

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

  1. Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V

  2. Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.1, I.3, II.2, II.3, II.4, II.5, II.6, II.7, III.1, III.2, III.4, IV.2, IV.3, IV.6, V.2, V.3, V.6, V.10, V.11, V.12, VII.9, VII.11, VIII.1, VIII.2, XI, XII, XIII

  3. Poziom nauczania - podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze złym i nagannym zachowaniem w szkole, a także z jego potencjalnymi konsekwencjami.

  2. Uczeń potrafi w formie pisemnej i ustnej wypowiedzieć się na temat złego i nagannego zachowania w szkole, a także jego potencjalnych konsekwencji.

  3. Uczeń potrafi opisać zachowanie godne naśladowania.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na tematy związane ze złym i nagannym zachowaniem w szkole oraz jego potencjalnymi konsekwencjami.

  1. Uczeń rozwija kompetencje osobiste i obywatelskie w kwestii zjawiska przemocy, m.in. jak przeciwstawić się przemocy.

  2. Uczeń kształtuje umiejętności w zakresie wyrażania i uzasadniania stanowiska wobec niewłaściwego zachowania nastolatków.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. metoda podająca (praca z tekstem/grą edukacyjną)

  5. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  6. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie Does it pay off to misbehave at school? i pyta uczniów: Do you think this boy misbehaved? What do you think he has done? What does it mean to be a rebel at school? Have you ever misbehaved at school? What happened as a result? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do czytania tekstu Little Rebels uczniowie grają w memo Exercise 1 (Przeczytaj).

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Little Rebels (Przeczytaj) i indywidualnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, cytując w uzasadnieniu odpowiedzi odpowiednie fragmenty tekstu.

  2. Uczniowie zapoznają się z sekcją Gramatyka i wykonują Exercise 3–4 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą rozwiązania na tablicę multimedialną. Odpowiedzi omawiane są na forum klasowym.

  3. Uczniowie w parach analizują wyrażenia umieszczone w słowniku (Przeczytaj) i odnajdują w czytance zdania, w których one występują. Następnie w parach sprawdzają stopień opanowania podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje wyrażenie po angielsku, a kolega/koleżanka je tłumaczy na polski. Uczniowie zamieniają się rolami. Nauczyciel na forum klasy pyta, które wyrażenia sprawiły uczniom trudności, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami/wyrażeniami.

  4. Uczniowie grają w grę edukacyjną (Gra edukacyjna) i indywidualnie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasowym.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach, a chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.

  6. Korzystając z informacji zawartych w materiale audio uczniowie wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna). Odpowiedzi omawiane są na forum klasowym.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną. Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 5 (Sprawdź się). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach wykonali Exercise 7 (Sprawdź się). Uczniowie prezentują pomysły na forum klasy, uzasadniając je.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 3, 4, 6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

Recently, you’ve witnessed your classmate bullying another student. You’d like to share your thoughts on what happened with other people. Write a blog post where you’re going to write about:

  1. your classmate’s misbehaviour the previous day;

  2. the results of the situation;

  3. the consequences he had to face;

  4. your disapproval of such actions.

Your post should consist of 100‑150 words.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, korzystając z informacji i słownictwa zawartych w grze edukacyjnej, uczniowie przygotowują plakat‑słownik (element kampanii szkolnej promującej zasady właściwego zachowania wśród nastolatków).