Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Marta Hilgier

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Inside Buckingham Palace / Wewnątrz pałacu Buckingham

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.9, II.5, III.4, III.5, IV.1, V.1, IX.1, X, XII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z miejscami zamieszkania.

  2. Uczeń potrafi wymienić pomieszczenia znajdujące się w pałacu Buckingham oraz wskazać, jakie jest wyposażenie tego miejsca.

  3. Uczeń potrafi zredagować tekst na temat ciekawostek dotyczących Białego Domu.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z miejscami zamieszkania.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat pałacu Buckingham.

  3. Uczeń kształtuje motywację i buduje zaangażowanie w proces uczenia się i zdobywania wiedzy.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie pałacu Buckingham w Londynie (e‑materiał) i mówi: Buckingham Palace is home to King Charles III. It is situated in London. It’s huge and spectacular. Today you will learn about some of its secrets.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst o pałacu Buckingham, a następnie indywidualnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odpowiadają na forum zespołu klasowego.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i indywidualnie wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  3. Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.

  4. W ramach przygotowania do pracy z plikiem audio uczniowie konkurują ze sobą i grupują wyrazy w Exercise 1 (Plik audio). Osoba, która zrobi to najszybciej nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie słuchają nagrania po raz pierwszy i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Pracują indywidualnie, a następnie sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie słuchają nagrania po raz drugi i indywidualnie zaznaczają prawdziwe odpowiedzi w Exercise 3 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio), po czym nauczyciel odtwarza nagranie, tak żeby uczniowie mogli sprawdzić odpowiedzi. Uczniowie odczytują zdania na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). Chętny uczeń wprowadza odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie w parach piszą tekst o Białym Domu, podobny do tekstu o pałacu Buckingham. Korzystają z instrukcji i informacji zawartych w Exercise 9 (Sprawdź się): In the photo below you can see the White House (where the president of the USA lives and works). Read some information about it. Use it to describe this place. Write 6–7 sentences.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 2–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie pisemnie odpowiadają na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się): Write answers to the questions in the box below. Write at least one sentence for each question.

  • What facilities does Buckingham Palace have?

  • How do you know if the King is in the palace?

  • Who works for the palace?

  • Why is Buckingham Palace like a small city?

Materiały pomocnicze: Nagranie dotyczące pałacu Buckingham z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie mogą w ramach pracy domowej wysłuchać nagrania z e‑materiału, które opisuje wnętrze pałacu Buckingham, a następnie samodzielnie znaleźć informacje na temat Pałacu Prezydenckiego w Warszawie i opisać go w sposób, w jaki opisany jest pałac Buckingham.