Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Marta Mrozik
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: On Mondays I Go to the Swimming Pool / W poniedziałki chodzę na basen
Grupa docelowa: klasa 3 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.5, 2.2, 3.1, 3.2, 5.2, 7
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa dni tygodnia.
Uczeń nazywa czynności, które można wykonywać w poszczególne dni tygodnia.
Uczeń opisuje, co robią poszczególne osoby w dane dni tygodnia.
Cele motywacyjne:
Uczeń wzbogaca słownictwo dotyczące opisywania swoich aktywności.
Uczeń rozwija umiejętność pracy w parze.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (dryl językowy, techniki wspomagające naukę słownictwa)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne, gra dydaktyczna)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje kartki z nazwami dni tygodnia, woreczek, karteczki z nazwami czynności do pokazania przez uczniów.
W ramach rozgrzewki nauczyciel prosi uczniów, żeby swobodnie poruszali się po klasie. Następnie odtwarza kolejne nagrania z Exercise 1 (Przeczytaj), a uczniowie gestami naśladują czynności, o których jest mowa.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po każdym zdaniu zawierającym nazwę czynności, którą wykonują bohaterowie w danym dniu tygodnia. Prosi uczniów o powtórzenie danego zdania. Raz powtarzają je dziewczynki, raz chłopcy. Następnie odtwarza po raz ostatni nagrania z historyjki, tym razem wskazuje na poszczególne elementy znajdujące się na grafikach i pyta uczniów o to, co robi Mia w poszczególnych dniach, np.What does Mia do on Monday? Zadaniem uczniów jest głośno wypowiedzieć nazwę czynności, która jest przedstawiona w historyjce.
Nauczyciel wyświetla na tablicy element Zapamiętaj! i omawia, kiedy należy używać przedimków on i at w odniesieniu do dni tygodnia. Następnie pyta: What does Mia do on Monday/at the weekend? Ochotnicy starają się odpowiedzieć pełnym zdaniem.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytuje kolejne zdania, a uczniowie określają, czy są one prawdziwe, czy fałszywe. Jeżeli uważają, że zdanie jest prawdziwe, kierują kciuki w górę i mówią: Yes, it’s true. Jeśli uznają zdanie za fałszywe, kierują kciuki w dół i mówią: No, it’s false. Nauczyciel zaznacza odpowiedzi na tablicy.
Nauczyciel wręcza wybranym uczniom kartki z nazwami dni tygodnia i prosi, żeby stanęli na środku sali. Zadaniem reszty klasy jest uporządkować dni tygodnia według kolejności. Kiedy klasa uzna, że zadanie jest zakończone, ochotnik nanosi odpowiedź na tablicę w Exercise 3 (Przeczytaj) i sprawdza jej poprawność.
Nauczyciel wyświetla Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Nauczyciel głośno wypowiada dane zwroty, a uczniowie je powtarzają.
Nauczyciel włącza elementy z ilustracji interaktywnej, odnoszące się do poszczególnych dni tygodnia, uczniowie słuchają i obserwują tekst. Podczas drugiego odtwarzania, nauczyciel zatrzymuje nagranie w miejscu, gdzie znajduje się nazwa czynności, którą wykonuje Haruto. Uczniowie powtarzają ją na głos. Następnie, w ramach szybkiego utrwalenia, nauczyciel pyta: What does Haruto do on... i pokazuje kartkę z poszczególnym dniem tygodnia, np. Wednesday. Wybiera jednego z ochotników, aby udzielił odpowiedzi. Zabawa trwa, dopóki nie zostaną omówione w ten sposób wszystkie dni tygdnia.
Pracując w parach, uczniowie wykonują na tabletach Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Nauczyciel prosi wybrane pary, aby odczytały po jednym zdaniu z zadania. Pozostałe osoby sprawdzają, czy właściwie uzupełniły zdania.
Nauczyciel wyświetla Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Czyta pierwsze zdanie, robiąc przerwę w miejscu, w którym należy wybrać właściwy wyraz. Uczniowie chórem wypowiadają słowo, które ich zdaniem należy umieścić w luce, a nauczyciel zaznacza odpowiedź w ćwiczeniu.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania uczniowie wykonują Exercise 3 (Spawdź się), w którym ich zadaniem jest uzupełnienie zdań, w oparciu o plan zajęć Oliwii i Tony'ego, znajdującego się powyżej. Uczniowie działają w parach. Następnie wytypowani przez Nauczyciela uczniowie czytają odpowiedzi, aby wspólnie z innymi sprawdzić poprawność wykonania zadania.
Na zakończenie uczniowie grają w kalambury. Nauczyciel dzieli klasę na dwie drużyny, następnie wybiera ucznia z jednej drużyny, który losuje z woreczka kartkę z nazwą czynności (po angielsku) do pokazania. Gdy drużyna odgadnie czynność, którą pokazywał uczeń - otrzymuje punkt. Następnie nauczyciel wybiera ucznia z drugiej drużyny, którego zadaniem jest pokazanie wylosowanej czynności. Gra trwa do wyczerpania karteczek lub do zakończenia lekcji. Wygrywa drużyna, która zdobyła więcej punktów.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1 i 2 (Sprawdź się). Rozwiązania zadań nauczyciel sprawdza na początku następnych zajęć.
Materiały pomocnicze:
Kartki z nazwami dni tygodnia, woreczek, karteczki z nazwami czynności do pokazania przez uczniów.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Po zapoznaniu się z ilustracją interaktywną uczniowie przygotowują swój rozkład dnia tygodnia na wzór tego z multimedium.