Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Marta Hilgier
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Animal Parks / Parki zwierząt
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, V.1, V.2, VIII.1, VIII.2, X, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje w różnych kontekstach i związkach frazeologicznych słownictwo związane ze światem zwierząt.
Uczeń potrafi wskazać w tekście ciekawe fragmenty dotyczące parków zwierząt funkcjonujących w Anglii.
Uczeń potrafi zredagować opis wybranego parku zwierząt.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat świata zwierząt i parków zwierząt.
Uczeń kształtuje wiedzę dotyczącą świata zwierząt.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Do you like watching wild animals? When was the last time you went to an animal park? Do you like going to animal parks? Why/why not? Uczniowie odpowiadają na pytania na forum zespołu klasowego.
Uczniowie na wyścigi rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają teksty o parkach ze zwierzętami (Przeczytaj), a następnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie ponownie czytają teksty i wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Odwołują się do konkretnych fragmentów tekstów.
W ramach rozgrzewki uczniowie w parach opisują ilustrację otwierającą sekcję Plik audio, po czym indywidualnie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania (Plik audio), a następnie wykonują Exercise 2 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują indywidualnie Exercise 3 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach i na forum klasy. Odwołują się do konkretnych fragmentów nagrania.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach. Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Po sprawdzeniu odpowiedzi chętne osoby odczytują dialog na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki. Alternatywnie: Uczniowie w parach ustnie odpowiadają na pytania z zadania dotyczące parków zwierząt.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 9 (Sprawdź się).
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wykorzystując informacje z Pliku audio z e‑materiału, uczniowie przygotowują ulotkę reklamującą Woburn Safari Park. Ulotka, oprócz tekstu, może zawierać rysunki (lub zdjęcia, jeśli przygotowana jest na komputerze). Na kolejnej lekcji uczniowie oglądają ulotki kolegów/koleżanek. Informują się wzajemnie, co im się w danej ulotce podoba.