Autorki e‑materiału: Marta Mrozik, Katarzyna Król

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Food From a Farm / Jedzenie z gospodarstwa

Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści kształcenia – wymagania szczegółowe 1.6, 1.12, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 10, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa różne produkty spożywcze, które je na co dzień.

  2. Uczeń opisuje, skąd biorą się wybrane produkty spożywcze.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę na temat tego, skąd bierze się jedzenie.

  2. Uczeń rozwija słownictwo pozwalające opisać, co jada na co dzień.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, zabawa z kartami obrazkowymi, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje karty obrazkowe i karty z nazwami produktów wymienionych w e‑materiale: milk, yoghurt, cottage cheese, eggs, meat, sausages, ham, apple, pear, plum, cherry, vegetable, carrot, tomato.

  1. Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły czteroosobowe, prezentuje kolejno karty obrazkowe przedstawiające wybrane produkty z Exercise 1 (Przeczytaj): twaróg, jogurt, pomidory, ogórki, śmietanę, gruszki. Prosi każdy zespół o krótką naradę, żeby drużyny mogły poprawnie nazwać dane produkty po usłyszeniu dzwoneczka (chodzi o to, żeby dzieci się nie przekrzykiwały, a jednocześnie wszyscy mieli czas na ustalenie poprawnej odpowiedzi).

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazek z Exercise 1 (Przeczytaj). Zaprasza kolejne osoby do tablicy i prosi, żeby odtworzyły jedno nagranie. Uczeń przy tablicy mówi słowo, a reszta grupy po nim powtarza. Może wybrać ton głosu, jakim wypowie dane słowo (głośno, szeptem, jak robot itd.).

  3. Nauczyciel pyta uczniów: What do you usually eat for breakfast?, a ochotnicy odpowiadają na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel dwukrotnie odtwarza nagrania dialogów (Przeczytaj). Za drugim razem uczniowie śledzą tekst na tablicy lub na urządzeniach mobilnych.

  2. Nauczyciel pyta uczniów: Have you ever been to a farm? What can you find there? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Po czym nauczyciel wyświetla na tablicy wyjaśnienie z sekcji Zwróć uwagę. Odczytuje wyjaśnienia i zadaje pytania dotyczące produktów z historyjki. Może w tym celu użyć kart obrazkowych. Prezentując np.: kartę z ilustracją mleka, pyta: Where does milk come from? Podobnie, urzywając karty obrazkowej, nauczyciel pyta o eggscottage cheese.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdania z Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytuje je, a uczniowie określają, czy zdania są poprawne, czy nie. Jeśli są poprawne, uczniowie kierują kciuki w górę i mówią: Yes, it’s correct. Jeśli są niepoprawne, uczniowie kierują kciuki w dół i mówią: No, it’s incorrect. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

  4. Nauczyciel odtwarza nagrania w Exercise 3 (Przeczytaj), a uczniowie na urządzeniach mobilnych przeciągają odpowiadające im numery na odpowiednie ilustracje. Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.

  5. Uczniowie pracują w parach. Każda para dostaje zestaw kart obrazkowych z ilustracjami produktów z Exercise 1 (Ilustracja interaktywna): steak, apples, pears, plums, cherries, tomatoes, cucumbers, carrots, milk, eggs. Następnie nauczyciel na forum klasy kolejno zadaje trzy pytania: Which foods are from animals? Which foods are fruit? Which foods are vegetables?, pozwalając, żeby uczniowie mieli 1–2 minuty na uporządkowanie kart na ławkach (zgodnie z ogłaszanymi kategoriami). Gdy uczniowie ułożą karty w odpowiednich kategoriach, nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Kolejni ochotnicy przeciągają nazwy produktów do odpowiedniej kategorii.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej ilustrację i odtwarza nagrania (Ilustracja interaktywna). Odtwarza je dwa razy, a następnie prosi, żeby uczniowie, pracując w parach, uporządkowali na urządzeniach mobilnych zdania w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  7. Nauczyciel zwraca uwagę na różnicę pomiędzy zwrotami comes fromgrows on, prezentując kolejno różne karty obrazkowe z ilustracjami produktów mlecznych i owoców. Po czym pytaj: Where does it comes from? Where does it grow?, a po otrzymaniu odpowiedzi, modeluje ją jeszcze raz i prosi całą klasę o powtórzenie.

  8. Uczniowie pracują w parach i zadają sobie zagadki. Jedna osoba opisuje produkt, nie podając jego nazwy, ale opisując pochodzenie i kolor, np.: It grows on trees. It is purple, a zadaniem drugiej jest odgadnąć, o jaki produkt chodzi (plum). Następnie zamieniają się rolami.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie uzupełniają na urządzeniach mobilnych zdania w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna), a następnie ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  2. Nauczyciel rozdaje uczniom wydrukowane plansze do gry‑kodowanki (Karty pracy). Wyjaśnia zasady gry, po czym dzieci grają w kodowankę w parach. Nauczyciel na koniec zachęca dzieci, żeby zaproponowały grę w kodowanie domownikom.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Karty obrazkowe i karty z nazwami produktów pojawiających się w e‑materiale: milk, yoghurt, cottage cheese, eggs, meat, sausages, ham, apple, pear, plum, cherry, vegetable, carrot, tomato, oraz karty pracy dołączone do e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

  1. Uczniowie w parach lub małych grupach rysują mapy pojęć. Każda mapa zawiera dwa węzły: owoce i warzywa, wokół których uczniowie umieszczają wszystkie warzywa i owoce wymienione w ilustracji. Nauczyciel wraz z uczniami tworzy z ich map pojęć wystawę klasową.

  2. Alternatywnie: Uczniowie wybierają z listy produktów wymienionych w ilustracji najbardziej lubiany i najbardziej nielubiany produkt, rysują go, po czym dopisują zdanie na temat tego, skąd ten produkt pochodzi, np.:Plums grow on trees lub Ham comes from animals. Dzieci prezentują prace na forum klasy.