Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Justyna Płachta
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How to Accessorise? / Jak dobrać dodatki?
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.1, II.5, III.4, V.1, V.6, V.8, VII.4, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z modą.
Uczeń rozróżnia dodatki i akcesoria modowe.
Uczeń przedstawia historię wybranych akcesoriów.
Uczeń przedstawia własną opinię na temat mody.
Uczeń opisuje i uzasadnia rolę akcesoriów modowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje wiedzę na temat akcesoriów modowych.
Uczeń kształtuje świadomość własnych preferencji modowych i rozwija własny styl.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (metoda lekcji odwróconej, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie akcesoriów modowych (Przeczytaj) i pyta:
What are the most popular fashion accessories for girls nowadays?
What are the most popular fashion accessories for boys nowadays?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie na wyścigi wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Fashion My Passion (Przeczytaj) i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Grupa A czyta instrukcję gramatyczną na temat przymiotników dzierżawczych i przygotowuje się w parach do wytłumaczenia zasady Grupie B. Grupa B czyta część o zaimkach i przygotowuje się do wyłożenia zasad Grupie A.
Chętni uczniowie prezentują na tablicy zasady gramatyczne zawarte w e‑materiale. Występując w roli nauczyciela, mogą prosić uczniów z drugiej grupy o ułożenie zdań z przymiotnikami/zaimkami.
Uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna).
Uczniowie zapoznają się z prezentacją na forum klasy, a następnie wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Uczniowie odczytują odpowiedzi, starając się je uzasadnić poprzez przywołanie treści prezentacji.
Opierając się na treści prezentacji, uczniowie wykonują w parach Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Następnie odczytują zdania na forum klasy.
Nadal pracując w parach, uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Weryfikują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie pracują w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się).
Which accessory should everybody have and why?
How can accessories change the way we look?
Should people care about fashionable accessories? Why/why not?
Uczniowie rozmawiają, a następnie przedstawiciele grup podsumowują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Uczniowie dokonują samooceny. Mówią, czego nauczyli się na lekcji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 4–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog post about fashion accessories. In the post mention:
why you enjoy fashion;
one accessory you like wearing;
one accessory you think people should not wear.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie analizują prezentację z e‑materiału i tworzą krzyżówkę z występującym w niej słownictwem, zawierającą 6 haseł. Polecenie: Study the Presentation in e‑material, and create a crossword with fashion vocabulary. Your crossword should include 6 words and 6 definitions based on the contents of the presentation. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się krzyżówkami w parach i je rozwiązują.