Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Justyna Wasek
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The Playground Is Messy / Bałagan na placu zabaw
Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.1, 1.5, 1.12, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 4.1, 4.3, 5.1, 6.1, 6.2, 7, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń określa położenie rzeczy.
Uczeń nazywa niektóre elementy placu zabaw.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija świadomość ekologiczną.
Uczeń kształci postawę dbałości o porządek wokół.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra dydaktyczna, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed zajęciami nauczyciel prosi dzieci, żeby przyniosły na zajęcia butelki i siatki z dowolnych materiałów.
W ramach wprowadzenia nauczyciel zapowiada, że na dzisiejszych zajęciach uczniowie porozmawiają o placu zabaw. Następnie pyta dzieci: Who likes to play on the playground? Następnie wyświetla na tablicy ilustrację z sekcji Wprowadzenie, wskazuje na plastikowe butelki i torby. Za pierwszym razem modeluje ich nazwy: This is a plastic bottle/a plastic bag. Po czym, wskazując kolejne torby i butelki na rysunku, pyta: What is this?, a uczniowie odpowiadają chórem.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania i prosi uczniów o powtórzenie – raz głośno raz cicho.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje w miejscach, gdzie padają zdania o położeniu różnych elementów, np.: The bottle is under the slide!, i prosi uczniów o głośne powtórzenie tych zdań. Następnie nauczyciel rozdaje dzieciom plastikowe butelki. Wypowiada kolejne zdania zawierające przyimki in, on, under, np.: The bottle is on/under the desk/chair/ The bottle is in your schoolbag, a zadaniem dzieci jest umieszczenie butelek, odpowiednio, pod lub na ławce/krzesełku albo w plecaku.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Pokazuje na pierwszy wyraz i mówi: Show me a bin. Uczeń znający odpowiedź podchodzi do tablicy i zaznacza właściwy obrazek. Tak samo wykonywane są kolejne przykłady z ćwiczenia.
Nauczyciel wystawia na środek trzy krzesełka. Pokazuje na pierwsze i mówi: Imagine this is a bin. Pokazuje na drugie i mówi: Imagine this is a tree. Pokazuje na trzecie i mówi: Imagine this is a slide. Następnie odtwarza kolejne nagrania z Exercise 2 (Przeczytaj), a dzieci biorą swoje butelki lub siatki i umieszczają je we właściwych miejscach (na krzesełkach). Później ochotnicy podchodzą do tablicy i przyporządkowują do nagrań odpowiednie obrazki.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Odtwarza pierwsze nagranie, a dzieci powtarzają. Tak samo postępuje z kolejnymi nagraniami. Następnie rzutem piłeczki wyznacza osoby, którym wskazuje jeden z obrazków z ćwiczenia i prosi o powtórzenie zdania.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną. Zaprasza kolejnych uczniów do odtworzenia nagrań, a pozostali powtarzają odtwarzane zdania. Następnie nauczyciel dzieli uczniów na dwie drużyny. Wskazuje na kolejne, ponumerowane przedmioty na ilustracji, a zadaniem zawodników drużyn jest opisać położenie wskazanej rzeczy, np.: The bag is next to the slide. Za poprawne sformułowanie zdania drużyna otrzymuje punkt. Nauczyciel wskazuje te same przedmioty wielokrotnie, tak aby wszyscy mieli okazję wziąć udział w ćwiczeniu. Wygrywa drużyna, której udało się zgromadzić większą liczbę punktów.
Uczniowie w parach wykonują na tabletach Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Ochotnicy podchodzą do tablicy i zaznaczają prawidłowe odpowiedzi.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie grają w parach w memo – Exercise 2 (Ilustracja interaktywna).
Nauczyciel rozdaje dzieciom plastikowe butelki i siatki.
Następnie, poleca dzieciom, żeby rozłożyły po całej klasie swoje butelki i siatki. Następnie prosi uczniów, żeby wyobrazili sobie, że sala to wielki zaśmiecony plac zabaw. Ich zadaniem jest na hasło Start jak najszybciej posprzątać bałagan. Na zakończenie dzieci liczą zebrane przedmioty, a nauczyciel zapisuje ich liczbę na tablicy, np.: 7 plastic bags, 18 plastic bottles itd.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: Plastikowe lub szklane butelki i siatki z dowolnego tworzywa
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie w domu budują z klocków swój wymarzony plac zabaw. Następnie wykonują zdjęcie i w klasie prezentują konstrukcję nazywając jej elementy. Alternatywnie, mogą zamiast budować wykonać obrazek placu zabaw, a potem zaprezentować go i opisać kolegom w klasie.