Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ewelina Ramontowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Self‑Service Kiosks / Terminale samoobsługowe
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, I.7, I.12, II.1, II.3, II.4, II.5, II.6, II.8, III.6, III.7, III.9, IV.11, V.2, V.10, V.12, VI.11, VII.11, VIII.2, IX.1, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z zakupami i obsługą terminali samoobsługowych.
Uczeń potrafi udzielić rady na temat obsługi terminala samoobsługowego.
Uczeń potrafi wymienić sytuacje, w których terminale samoobsługowe są przydatne.
Uczeń potrafi opisać własne doświadczenia związane z użyciem terminali samoobsługowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat nowych technologii w handlu.
Uczeń kształtuje świadomość przemian technologicznych i ich wpływu na codziennie funkcjonowanie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie terminala samoobsługowego z e‑materiału i pyta: This is a self‑service kiosk. Where do we find these? What are they used for? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem Everyday Shopping – Easier and Faster i przypisują nagłówki jego poszczególnym akapitom w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je fragmentami z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Pracując w parach, uczniowie starają się odtworzyć opisane w tekście zalety terminali samoobsługowych. Później porównują odpowiedzi z oryginałem i identyfikują ewentualne błędy we własnym tekście.
Pozostając w parach, uczniowie w określonym przez nauczyciela czasie tworzą listę minusów terminali samoobsługowych. Nauczyciel pomaga uczniom w kwestii słownictwa. Po zakończeniu pracy uczniowie prezentują pomysły na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z plikiem audio uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Plik audio), a następnie słuchają nagrania i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów nagrania.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 i 4. Sprawdzają ćwiczenie w parach i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Plik audio) i prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie w parach porządkują dialog w Exercise 2 (Sprawdź się) i odczytują go, zamieniając się rolami. Zwracają uwagę na prawidłową wymowę i intonację.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 i 4–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You've recently used a self‑service kiosk. Write an e‑mail (100–150 words) to a friend from England, in which you:
mention where and when you had the opportunity to use the terminal;
explain what you found easy and what you found difficult;
describe who helped you and how they behaved;
ask a colleague about his/her experience with self‑service kiosks.
Nauczyciel może poprosić uczniów, żeby w ramach ćwiczenia języka odwiedzili lokalną sieć fast food lub inne miejsce z terminalem samoobsługowym i wykonali czynności zamawiania w języku angielskim (bez konieczności finalizacji transakcji).
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania daneg:o multimedium:
W ramach pracy domowej, w oparciu o dialog z e‑materiału (Plik audio), uczniowie wcielają się w rolę matki lub córki i przygotowują relację z rozmowy w restauracji fast food z własnej perspektywy. Wykorzystują słownictwo z lekcji. Na kolejnej lekcji uczniowie prezentują wypowiedzi na forum klasy. W trakcie słuchania pozostali uczniowie mogą zadawać pytania.