Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Sława Rewerska, Justyna Płachta
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Fun Times! / Czas na relaks!
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Poziom nauczania: podstawowy
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, III.6, V.5, V.10, V.12, VII.5, VIII.1, VIII.2, XII, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z opisywaniem sposobów spędzania wolnego czasu.
Uczeń potrafi opowiedzieć o swoich zainteresowaniach oraz o tym, jak wpływają na formę spędzania czasu wolnego.
Uczeń potrafi napisać ogłoszenie o organizowanym przez siebie konkursie gier.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o sposobach spędzania wolnego czasu.
Uczeń rozwija wiedzę na temat form spędzania wolnego czasu.
Uczeń kształtuje postawy w kwestii wartościowych form spędzania wolnego czasu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica multimedialna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza temat spędzania wolnego czasu: Today we will talk about your favourite topic. Free time. Następnie pokazuje uczniom na tablicy multimedialnej zdjęcia przedstawiające aktywności, które można podjąć w wolnym czasie. Uczniowie nazywają poszczególne aktywności, po czym nauczyciel pyta, czy oni sami wykonują którąś z nich.
Uczniowie w parach bądź na forum klasy opowiadają, jak najchętniej spędzają czas wolny. Odpowiadają na pytanie: Do you prefer outdoor or indoor activities? What activities are your favourite? Why?
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) na urządzeniach mobilnych.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst z sekcji Przeczytaj na temat czasu wolnego, a następnie wykonują Exercise 2–4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Nauczyciel pyta, które z wymienionych w tekście form spędzania czasu uczniowie lubią, a/lub których nie lubią:
Which of the activities mentioned in the text do you like? Why?
Which of the activities mentioned in the text do you not like? Why?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej ilustrację interaktywną i prosi uczniów, żeby nazwali przedmioty oraz wskazali to, co NIE jest związane z aktywnościami wykonywanymi na zewnątrz.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Pracują indywidualnie, a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie, w parach rozmawiają i wskazują, którą aktywność z ćwiczenia jest dla nich najbardziej atrakcyjna, oraz czego zdecydowanie nie chcieliby robić w wolnych czasie.
Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 3 i 4 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie słuchają dialogu Amy i Kevina i indywidualnie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie słuchają dialogu i indywidualnie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 3 (Sprawdź się). Następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 7 (Sprawdź się). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 4–6 (Sprawdź się). Na kolejnej lekcji ćwiczenia, szczególnie ćwiczenie otwarte Exercise 6, sprawdzane są z nauczycielem na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): Some students from English‑speaking countries started attending your school and your English teacher asked you to come up with a way to help them make friends quickly. You think that a games competition could be a fun idea. Write an announcement (100–150 words) in which you:
inform the students at your school about the competition;
explain what games will be available;
give information about the prizes;
say how to contact you for any additional information.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie robią wywiad wśród znajomych i rodziny na temat ich ulubionych form spędzania czasu i zapisują odpowiedzi. Uczeń powinien sugerować się propozycjami z ilustracji interaktywnej, ale może też dodać propozycje osób, z którymi przeprowadzi wywiad. Na kolejnej lekcji uczniowie prezentują uzyskane odpowiedzi. Polecenie: Interview your friends, family members (grandparents and siblings) and ask about their favourite leisure activities. Write down ways in which different age groups spend their free time. Write sentences such as: People my age usually… People who are my parents’ age… Elderly people… Young kids… Ćwiczenie aktywuje kompetencje interpersonalne, uważność na różnice wśród różnych grup wiekowych i ciekawość społeczną.