Autorka e‑materiału: Marta Mrozik

Autorka scenariusza: Monika Ekert

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: We’re Having a Picnic / Urządzamy piknik

Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.5, 1.6, 1.12, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.1, 7

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa produkty spożywcze oraz inne przedmioty potrzebne do urządzenia pikniku.

  2. Uczeń tworzy pytania, używając konstrukcji Have you/we got...?

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija umiejętność opisywania, co się znajduje w koszu piknikowym.

  2. Uczeń kształtuje umiejętności pracy w grupie.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (zabawa z kartami obrazkowymi ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje karty obrazkowe przedstawiające: napkins, blanket, plates, forks, cups, basket, sausages, eggs, tomatoes, sandwich, salad, snack, fruit juice, water, tea, lemonade, cake oraz inne z przedmiotami, które nie przydadzą się na pikniku.

Na początku lekcji nauczyciel wiesza na tablicy różne karty obrazkowe. Prosi uczniów, żeby po prawej stronie umieścili te rzeczy, które warto zabrać ze sobą na piknik, a po lewej te, które się nie przydadzą podczas piknikowania. Po uporządkowaniu obrazków wskazuje różne karty i pyta: What is this?, a ochotnicy odpowiadają.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie w parach grają na urządzeniach mobilnych w memo z ćwiczenia. Na koniec nauczyciel wymienia kilka różnych wyrazów i pyta, czy zostały one użyte w memo.

  2. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. 

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdania z Exercise 2 (Przeczytaj) i je odczytuje, a uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi poprzez podniesienie rąk w górę i powiedzenie Yes, it’s true – jeśli uważają odpowiedź za prawdziwą lub wstanie i dodanie No, it’s false, jeśli uważają odpowiedź za fałszywą. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

  4. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy i każdej przydziela inne zadanie:

  • grupa 1: tworzy plakat z jedzeniem, które warto zabrać na piknik,

  • grupa 2: tworzy plakat z napojami, które warto zabrać na piknik,

  • grupa 3: tworzy plakat z przedmiotami przydającymi się na pikniku,

  • grupa 4: tworzy plakat z przedmiotami, którymi można się bawić podczas pikniku.

Po wykonaniu zadania drużyny wieszają plakaty na tablicy. Nauczyciel wskazuje poszczególne rysunki i pyta: What is this? – jeśli uczniowie znają dane słówko, głośno je wypowiadają. Jeśli nie znają, to nauczyciel mówi dane słowo, a uczniowie je chórem powtarzają.

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy sekcję Zwróć uwagę! i wskazuje na plakaty zawieszone na tablicy, pytając o różne przedmioty, np. Are there any eggs/napkins? albo Have we got any sausages/tomatoes? Uczniowie odpowiadają, używając jako podpowiedzi zdań z tablicy.

  2. Ochotnik głośno odczytuje kolejne zdania z Exercise 3 (Przeczytaj). Klasa wskazuje, który wyraz: some czy any powinien się znaleźć w zdaniach.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Audio). Głośno podaje pierwszą część wyrazu, a uczniowie chórem go dokańczają.

  4. Uczniowie słuchają piosenki dwa razy. Przy drugim odtwarzaniu nauczyciel zatrzymuje nagranie przed nazwami różnych przedmiotów. Uczniowie powinni je chórem wypowiedzieć. Jeśli mają z tym problem, nauczyciel podpowiada, wskazując na obrazki z kart obrazkowych lub plakatów. 

  5. Uczniowie pracują w parach. Wyświetlają na tabletach Exercise 2 (Audio) i układają w odpowiedniej kolejności obrazki. Nauczyciel prosi wybrane pary, aby głośno opisały, co znajduje się na obrazku nr 1, nr 2 itd.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Audio). Odczytuje pierwsze zdanie i pokazuje 2 karty obrazkowe do wyboru: tea oraz lemonade. Pyta uczniów, która odpowiedź jest poprawna. Analogicznie postępuje z kolejnymi zdaniami.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Nauczyciel umieszcza w różnych miejscach w klasie karty obrazkowe. Puszcza nagranie piosenki i prosi uczniów, żeby poruszali się po sali do melodii. Kiedy zatrzyma nagranie, uczniowie powinni podejść do karty przedstawiającej obrazek, o którym była mowa w ostatnim usłyszanym zdaniu.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Karty obrazkowe przedstawiające przedmioty przydatne podczas pikniku i takie, które się nie przydają, arkusze papieru do wykonania plakatów.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie wspólnie z nauczycielem układają dodatkową zwrotkę do piosenki.