Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Duties at Work / Obowiązki w pracy
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.5, III.1, III.4, IV.1, V.1, VII.9
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z wykonywaniem pracy oraz różnymi zawodami.
Uczeń potrafi wskazać obowiązki wynikające z wykonywania różnych zawodów.
Uczeń potrafi opisać zawody popularne w jego rodzinie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z różnymi zawodami i różnymi miejscami pracy.
Uczeń poszerza wiedzę na temat różnych form pracy oraz ich wad i zalet.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Do what you love! i pyta: What would you like to be in the future? What job is your dream job? Następnie uczniowie na urządzeniach mobilnych łączą ilustracje z wyrażeniami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie pracują w czteroosobowych zespołach. Każda grupa czyta jeden z akapitów tekstu What Do You Do for a Living?, a następnie przedstawiciel każdej grupy relacjonuje na forum klasy informacje dotyczące zawodu jednego z czterech bohaterów tekstu. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, odwołując się odpowiednich fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj), po czym nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyjaśnia zasady używania czasowników modalnych i prosi uczniów o podkreślenie w tekście What Do You Do for a Living? zdań z konstrukcją modalną. Chętni uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, tworzą zdania na temat obowiązków nauczyciela, używając wyrażeń z Exercise 7 (Przeczytaj). Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają film, a następnie wykonują Exercise 2 i 3 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują przy tablicy multimedialnej Exercise 4 (Film).
Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What’s the most interesting job in this lesson? Why?
Which job from the lesson wouldn’t you like to do? Why?
What is your dream job? Why?
Uzasadniają odpowiedzi i relacjonują na forum klasy informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno ćwiczenie spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You are going to make a presentation about the jobs which people in your family do. You want your English‑speaking friend to help you decide which job to choose. In your email:
mention two jobs which your family members do;
describe the duties they have;
ask your friend to help you choose the more interesting job.
Your email should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie wybierają jednego bohatera/ jedną bohaterkę filmu z e‑materiału i tworzą wywiad z nim/nią. Używając struktury must/have to, układają trzy pytania na temat jego/jej zawodu oraz spisują możliwe odpowiedzi, parafrazując informacje pochodzące z jego/jej wypowiedzi w filmie.