Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Hi, How Are You Today? / Cześć, jak się dzisiaj masz?

Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.11, 2.2, 3.1, 3.2, 6.1, 6.2, 6.3, 8.1

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje wyrażenia umożliwiające zapytanie o samopoczucie.

  2. Uczeń opisuje swoje samopoczucie.

  3. Uczeń opisuje nastrój innych osób.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija zasób słownictwa umożliwiający opisanie swojego samopoczucia.

  2. Uczeń kształtuje świadomość własnych emocji oraz umiejętność rozpoznawania emocji innych osób.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (błąd jak narzędzie doskonalenia)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe, dryl językowy)

  8. metoda aktywizująca (dialogi w parach/zadanie ruchowe/nauczanie polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Nauczyciel demonstruje emocje, które są tematem lekcji (lub pokazuje je na kartach obrazkowych), nazywa je: I am angry/sad/excited i prosi uczniów, żeby naśladowali ekspresję danej emocji.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie na urządzeniach układają puzzle z Exercise 1 (Przeczytaj). Ochotnik nanosi rozwiązanie na tablicę. Następnie nauczyciel odtwarza nagranie z ćwiczenia. Wszyscy chórem powtarzają zdanie opisujące obrazek.

  2. Uczniowie dwa razy słuchają nagrania historyjki (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Wskazuje na kolejne obrazki i odczytuje zdania, a zdaniem uczniów jest wybrać prawidłową odpowiedź. Uczniowie samodzielnie zaznaczają odpowiedzi na urządzeniach mobilnych, a następnie ochotnicy nanoszą poszczególne odpowiedzi na tablicę.

  4. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy trzyosobowe. Wyświetla na tablicy zdjęcie z Exercise 3 (Przeczytaj) i zadaje pytanie z ćwiczenia. Uczniowie naradzają się co mówi osoba na zdjęciu i po kolei podają ustalone odpowiedzi. Nauczyciel powtarza każdą propozycję, po czym wyświetla rozwiązanie. Odczytuje je, a uczniowie powtarzają chórem. Na koniec nauczyciel powinien docenić pomysłowość dzieci i podkreślić dopuszczalność ich odpowiedzi, jeżeli odbiegały od klucza, ale były poprawne.

  5. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z pustymi emotikonami. Odtwarza nagrania z Exercise 1 (Plik audio) i prosi uczniów o narysowanie emocji na wzorze emotikona. Gdy nauczyciel powie „start”, wszyscy podnoszą kartki nad głowę, a nauczyciel chwali dzieci za poprawne odzwierciedlenie emocji oraz udziela wsparcia tym, którym się nie udało. Następnie nauczyciel ponownie odtwarza nagrania i prosi, aby uczniowie wybrali na urządzeniach mobilnych nazwy emocji. Kolejni ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  6. Uczniowie słuchają nagrania historyjki (Plik audio). Najpierw na urządzeniach mobilnych zaznaczają odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Następnie, sprawdzają odpowiedzi w parach. Na koniec chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  7. Uczniowie ponownie słuchają historyjki (Plik audio). Następnie, nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Plik audio). Uczniowie samodzielnie na urządzeniach mobilnych przeciągają wyrazy by uzupełnić zdania. Ochotnik odczytuje pierwsze zdanie i nanosi odpowiedź na tablicę, a klasa powtarza chórem. Następnie, kolejna chętna osoba odczytuje kolejne zdanie, nanosi odpowiedź na tablicę, a pozostali powtarzają.

Faza podsumowująca:

Uczniowie siadają w kręgu i grają w uproszczoną wersję kalamburów. Nauczyciel rzuca piłeczkę do jednej z osób, a następnie podaje jej kartę z nazwą emocji (sad, excited itd.). Zadaniem ucznia, który złapał piłeczkę, jest zaprezentować emocję z karty, a zadaniem pozostałych osób odgadnąć nazwę tego uczucia: You are sad/excited itd. Alternatywnie: Uczniowie mogą sami wybierać emocję, którą przedstawiają bez pomocy kart obrazkowych. Należy wówczas przypomnieć uczniom, żeby ilustrowali tylko uczucia omawiane w e‑materiale.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się).

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie rysują i wycinają w parach karty do gry w memo. W każdej parze jedna karta zawiera ilustrację emocji, a druga – jej nazwę po angielsku. Uczniowie tworzą pary kart dla wszystkich emocji wymienionych w nagraniu. Następnie grają w memo w parach.