Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Makeup Artists / Artyści makijażu
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.2, II.5, III.1, III.2, III.4, V.2, V.6, V.12, VII.4, VIII.2
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne
[K8] Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo odnoszące się do zawodów charakteryzatora/charakteryzatorki, makijażysty/makijażystki, wizażysty/wizażystki.
Uczeń potrafi wskazać najciekawsze – jego zdaniem – aspekty pracy artystów/artystek makijażu.
Uczeń umie napisać list, w którym opisuje wizytę w studio filmowym i spotkanie z artystami/artystkami makijażu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące zawodów charakteryzatora/charakteryzatorki, makijażysty/makijażystki, wizażysty/wizażystki.
Uczeń poszerza wiedzę dotyczącą pracy charakteryzatora/charakteryzatorki, makijażysty/makijażystki, wizażysty/wizażystki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (film, dyskusja w parach/w grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające makijażystkę wykonującą makijaż i pyta: What skills are necessary to do this job? Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy, po czym mogą w parach ustalić, które trzy są ich zdaniem najważniejsze. Na forum klasy porównują swoje wybory, uzasadniając je.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Dodatkowo mogą ułożyć zdania z wyrażeniami, które pojawiły się w zadaniu.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy. Każda z osób w obrębie grupy zapoznaje się z jednym z czterech fragmentów tekstu They Can Give You a New Face. Następnie, nadal w grupach, uczniowie relacjonują sobie treść fragmentów, które przeczytali. Nauczyciel pyta wszystkich uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek na temat każdego z fragmentów.
Uczniowie czytają cały tekst They Can Give You a New Face i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do tekstu.
Uczniowie realizują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują prace na głos.
Alternatywnie: uczniowie realizują zadanie ustnie, w parach, po czym na forum klasy dzielą się informacjami od kolegi/koleżanki.
Na zakończenie tego etapu lekcji uczniowie mogą samodzielnie wybrać z tekstu określoną przez nauczyciela liczbę wyrażeń, które uważają za niezbędne do opanowania.
Nauczyciel rzuca kostką do gry. Liczba oczek, które wypadną, wskazuje na liczbę wyrazów, z którymi uczniowie układają zdania, wykorzystując słownictwo ze swoich list (jedno oczko – zdanie z jednym wyrażeniem, 5 oczek – zdanie z pięcioma wyrażeniami, itd). Po kilku rundach ochotnicy odczytują zdania na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Odpowiedzi sprawdzają na forum klasy. Dodatkowo nauczyciel może zapytać, który z cytatów szczególnie przemawia do uczniów.
Uczniowie zapoznają się z filmem i wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do treści filmu.
Uczniowie realizują Exercise 3 (Film). Po sprawdzeniu odpowiedzi mogą z ułożyć własne zdania z wyrażeniami z zadania.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Film). Po sprawdzeniu odpowiedzi mogą rozwinąć każdy z elementów poszczególnych kategorii o kilka dodatkowych informacji.
Uczniowie realizują Exercise 5 (Film). Ochotnicy odczytują prace na głos. Alternatywnie: uczniowie wykonują zadanie ustnie, w parach, po czym na forum klasy wskazane osoby dzielą się informacjami od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: uczniowie realizują zadanie ustnie, w formie dyskusji na forum klasy. Dzielą się na dwie grupy: grupa A zgadza się z treścią cytatu, druga B ma przeciwne zdanie. Drużyny w ciągu kilku minut przygotowują listę argumentów na poparcie swojego stanowiska, po czym na forum klasy odbywa się dyskusja.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You have recently been on a trip to a film studio where, among others, you observed the work of makeup artists and had a chance to talk to them. Write a letter to a friend and describe what you have learnt about this profession. In your letter:
write where you were and explain what skills makeup artists need;
list two advantages of doing this job;
mention two disadvantages of this profession;
justify if you’d be interested in doing the job.
Your entry should have 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują krótką ilustrowaną slajdami prezentację (2‑3 slajdy), w której przedstawiają wady i zalety zawodu artysty makijażowego, na podstawie informacji zawartych w wypowiedziach Laury (Film). Prezentując pracę na forum klasy, wcielają się w rolę artysty makijażowego o podobnej karierze do kariery Laury i pozwalając się ponieść wyobraźni opisują np. własne doświadczenia, słynne osoby, z którymi pracowali itp.