Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: All About Advertising / Wszystko o reklamie

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.5, II.7, III.7, V.3, V.5, V.6, VII.4, VIII.3, XIII, XIV

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu reklamy.

  2. Uczeń umie uzasadnić możliwość użycia zdjęcia do kampanii reklamowej.

  3. Uczeń potrafi wyrazić swój stosunek do reklamy internetowej oraz ocenić efektywność reklamy szeptanej.

  4. Uczeń potrafi stworzyć wpis na forum z charakterystyką funkcji reklamy i jej strategii.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z reklamą.

  2. Uczeń kształtuje zrozumienie istoty reklamy, jej funkcji i strategii.

  3. Uczeń kształtuje postawę świadomej konsumpcji.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające reklamy na Times Square (Przeczytaj) i pyta: Do adverts make our cities look uglier or more beautiful? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na tytuł tekstu Things to Know About Advertising i prosi o przygotowanie pytań, na które odpowiedź chcieliby uzyskać, czytając tekst. Uczniowie opracowują pytania w parach, a następnie odczytują je na forum klasy.

  2. Uczniowie czytają tekst Things to Know About Advertising i sprawdzają, czy na któreś z zadanych wcześniej pytań uzyskali odpowiedź. Dzielą się spostrzeżeniami na forum klasy.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst Things to Know About Advertising i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując właściwe fragmenty tekstu.

  4. Uczniowie, pracując na urządzeniach mobilnych, uzupełniają zdania w Exercise 3 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  5. Uczniowie podchodzą do tablicy i uzupełniają zdania w Exercise 3 (Przeczytaj).

  6. Uczniowie w parach odpowiadają ustnie na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj). W tym celu do każdego pytania wybierają z tekstu przydatne słownictwo, które następnie wykorzystują, realizując zadanie. Na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.

  7. Uczniowie, pracując w grupach trzyosobowych, przygotowują odręcznie (na podstawie tekstu) mapę pojęć, w której umieszczają kluczowe informacje dotyczące reklamy przy użyciu słownictwa z sekcji Przeczytaj.

  8. W ramach przygotowania do pracy z nagraniem nauczyciel wyświetla ilustrację Make your product visible i prosi o przykłady znanych uczniom produktów i ich strategii marketingowych w zakresie widoczności. Następnie uczniowie słuchają nagrania w Exercise 1 (Plik audio) i podają odpowiedź na forum klasy.

  9. Nauczyciel prosi uczniów, żeby, słuchając nagrania (Plik audio), zanotowali pytania, które dziennikarz zadaje ekspertowi od reklamy. Uczniowie porównują notatki w parach, a następnie na forum klasy.

  10. Nauczyciel prosi uczniów o ponowne wysłuchanie nagrania (Plik audio) i wydobycie jak największej liczby informacji, które będą odpowiedziami na pytania zadane ekspertowi. Po wysłuchaniu nagrania uczniowie w grupach czteroosobowych przygotowują odpowiedzi na pytania. Dzielą się efektami pracy na forum klasy.

  11. Uczniowie wykonują Exercise 23 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  12. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach, a chętne osoby wykonują zadanie na tablicy multimedialnej.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach odpowiadają na pytania:

  • How do you react to online advertising?

  • Which types of advertising discussed are new to you and what do you think of them?

  • Do you think advertising makes you jump on the bandwagon? Why? Why not?

Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): On one of the internet forums you saw a comment “advertising was invented only to help sell a product” which you completely disagree with. Write a forum entry (100–150 words) in which you:

  • refer to the comment;

  • give reasons why you disagree with it;

  • list advertising strategies which, in your opinion, are the most effective;

  • ask other users if they share your opinion.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie uzupełniają o dodatkowe informacje i słownictwo (na podstawie materiału audio) mapę pojęć, którą wykonali na lekcji.