Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Assistive Technology / Technologia asystująca

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.11, I.12, II.5, III.4, V.6, V.9, VII.2, VII.4, VIII.2, IX, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K6] kompetencje obywatelskie

  7. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu technologii asystującej.

  2. Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail o programie dotyczącym technologii asystującej dla osób z niepełnosprawnościami.

  3. Uczeń potrafi wyrazić opinię na temat liczby i jakości udogodnień w zakresie technologii asystującej.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje wiedzę na temat udogodnień w zakresie technologii asystującej.

  2. Uczeń kształtuje świadomość poziomu technologizacji otaczającego go świata.

  3. Uczeń rozwija zainteresowanie wpływem technologii na życie człowieka.

  4. Uczeń rozwiją postawę empatii wobec osób z niepełnosprawnościami.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Nauczyciel pyta uczniów:

  • Do you agree with Stephen Hawking’s statement?

  • What difficulties can we encounter in life?

  • How can we overcome them?

    Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy: A i B. Uczniom z grupy A przydziela połowę tekstu Difficulties Allow Us to Change for the Better, uczniom z grupy B – pozostałe akapity. Uczniowie w obrębie grup zapoznają się z fragmentami tekstu, sprawdzają w słowniku niezrozumiałe słownictwo i tworzą pytania do swoich części tekstu (dwa, trzy pytania do każdego akapitu). Uczniowie z grupy A przekazują swoje pytania grupie B, grupa B przekazuje stworzone przez siebie pytania grupie A. Zadaniem uczniów w obydwu grupach jest odpowiedzieć na te pytania po przeczytaniu pozostałej części tekstu. Przygotowują odpowiedzi w grupach, a następnie prezentują je na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  3. Korzystając z informacji zawartych w tekście, uczniowie przygotowują mapę pojęć, w której umieszczają kluczowe słownictwo dotyczące zagadnienia technologii asystującej.

  4. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  5. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi zadanie na tablicę.

  6. Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną, a następnie wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów prezentacji.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  8. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Alternatywnie: Uczniowie ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 4, starając się wykorzystać jak najwięcej pojęć z chmury wyrazów.

Faza podsumowująca:

Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 16 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently watched a TV programme about assistive technology for disabled people, which left you thoughtful. You were surprised with many things so you decided to write an email to your friend in Dublin. In the email (100–150 words):

  • list at least two disabilities, which were discussed in the programme;

  • name the devices and equipments aimed at the disabled;

  • explain what surprised you about assistive technology;

  • write whether the number of devices and services for the disabled is sufficient or not.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, w oparciu na prezentacji multimedialnej z e‑materiału, uczniowie uzupełniają wykonane wcześniej mapy pojęć o kluczowe informacje i słownictwo zawarte w prezentacji. Na kolejnej lekcji w parach lub małych grupach porównują mapy i omawiają wskazane przez kolegów/koleżanki elementy map.