Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Properties For Sale / Nieruchomości na sprzedaż

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.2, II.5, III.4, III.5, V.1, V.4, V.5, V.6, V.8, V.10, V.12, VII.4, VII.5, VII.11, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.2, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące pracy agentów nieruchomości oraz typów domów.

  2. Uczeń wymienia aspekty, które należy brać pod uwagę przy zakupie nieruchomości.

  3. Uczeń wyjaśnia, dlaczego przy kupnie nieruchomości warto skorzystać z pomocy agentów nieruchomości.

  4. Uczeń opisuje, na czym polega praca agentów nieruchomości.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o nieruchomościach.

  2. Uczeń wzbogaca wiedzę na temat rynku nieruchomości i pracy agentów nieruchomości.

  3. Uczeń kształtuje własne preferencje w kwestii miejsca zamieszkania.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o podanie skojarzeń, które przychodzą im na myśl na hasło real estate agent. Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Następnie wyświetla na tablicy zdjęcie The beginning of a new life stage (Przeczytaj) i pyta: Is a new house a beginning of a new life stage? Why/why not? a uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst How to Become a Broker in Demand i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną, a uczniowie je uzasadniają, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy i uzasadniają cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Chętni prezentują wypowiedzi na forum klasy.

  4. Uczniowie pracują w parach. Każdy uczeń układa zestaw sześciu pytań na temat tekstu How to Become a Broker in Demand?, a następnie zadaje je koledze/koleżance z pary. Alternatywnie: Uczniowie mogą wykonać ćwiczenie w formie wywiadu radiowego z agentem/agentką nieruchomości, gdzie jedna osoba wciela się w rolę dziennikarza/dziennikarki, a druga – agenta/agentki. Uczniowie zamieniają się rolami. Chętni prezentują scenki na forum klasy.

  5. W ramach przygotowania do pracy z multimedium, nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Choosing a dream house (Katalog interaktywny) i zaprasza uczniów by na forum klasy, lub w parach, opisali swój wymarzony dom.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie oglądają katalog, a następnie wykonują Exercise 23 (Katalog interaktywny). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  8. Uczniowie w parach rozmawiają i zapisują po dwa plus i dwa minusy każdego typu nieruchomości zaprezentowanego w katalogu. Posiłkują się w tym celu transkryptem nagrania do katalogu, aby odnieść się dokładniej do opisów nieruchomości. Nauczyciel zapisuje pomysły uczniów na tablicy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i ustnie wykonują polecenie z Exercise 4 (Katalog interaktywny): If you were looking for a house to buy, which type of property presented in the catalogue would you choose most likely? Przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your school organises a series of regular meetings with people who have interesting jobs. A real estate agent was one of the recent guests. In an email to your friend:

  • explain what duties of a real estate agent are;

  • write what a potential buyer of a house should particularly pay attention to;

  • clarify how a real estate agent can help us choose the right property and avoid possible trouble;

  • mention what kind of house you would like to live in and why.

The letter should consist of 100–150 words.

Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie tworzą dodatkowy slajd do katalogu nieruchomości, zawierający komercyjny opis swojego wymarzonego domu. Wykorzystują słownictwo i konstrukcje składniowe z katalogu w prezentacji. Na następnej lekcji prezentują prace na forum klasy.