Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: Jakie są przyczyny i mechanizm powstawania smogu typu londyńskiego?
Grupa docelowa: Szkoła ponadpodstawowa, liceum ogólnokształcące, technikum
Podstawa programowa:
Zakres podstawowy
XXII. Elementy ochrony środowiska. Uczeń:
2) wymienia podstawowe rodzaje zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby (np. metale ciężkie, węglowodory, produkty spalania paliw, freony, pyły, azotany(V), fosforany(V) (ortofosforany(V)), ich źródła oraz wpływ na stan środowiska naturalnego; opisuje rodzaje smogu oraz mechanizmy jego powstawania.
Zakres rozszerzony
XXII. Elementy ochrony środowiska. Uczeń:
2) wymienia podstawowe rodzaje zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby (np. metale ciężkie, węglowodory, produkty spalania paliw, freony, pyły, azotany(V), fosforany(V) (ortofosforany(V)), ich źródła oraz wpływ na stan środowiska naturalnego; wymienia działania (indywidualne/kompleksowe), jakie powinny być wprowadzane w celu ograniczania tych zjawisk; opisuje rodzaje smogu oraz mechanizmy jego powstawania.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
definiuje pojęcie smogu;
opisuje różnice pomiędzy smogiem typu londyńskiego a smogiem typu Los Angeles;
opowiada historię Wielkiego londyńskiego smogu;
opisuje skutki Wielkiego londyńskiego smogu;
omawia przyczyny smogu londyńskiego;
analizuje mechanizm powstawania smogu typu londyńskiego.
Strategie nauczania:
- asocjacyjna
- problemowa
Metody i techniki nauczania:
- analiza materiału źródłowego;
- ćwiczenia uczniowskie;
- symulacja interaktywna;
- metoda metaplan;
- okienko informacyjne.
Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca w grupach
Środki dydaktyczne:
- komputery z dostępem do Internetu, słuchawki;
- zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
- rzutnik multimedialny;
- tablica interaktywna/tablica i kreda.
Przebieg zajęć
Przed lekcją
Nauczyciel informuje tydzień przed lekcją uczniów, że ich zadaniem jest przygotowanie różnych materiałów do pracy na lekcji - rozwiązywanie problemu: Jak ograniczyć zjawisko smogu w Polsce?
Faza wstępna:
1. Ustalenie celów lekcji: Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele.
2. Nauczyciel omawia zasady pracy w grupach metodą metaplan: Jak jest? Jak być powinno? Dlaczego nie jest tak, jak być powinno? Wnioski.
Faza realizacyjna:
1. Nauczyciel losowo dzieli uczniów na grupy. Informuje, że będą pracowali z wykorzystaniem metody metaplan nad rozwiązaniem problemu: Jak ograniczyć zjawisko smogu w Polsce. Nauczyciel rozdaje arkusze papieru i mazaki. Uczniowie mogą korzystać z różnych źródeł informacji, mogą również wykorzystać treści zawarte w symulacji interaktywnej. Po wyznaczonym czasie chętni uczniowie/liderzy z poszczególnych grup omawiają efekty pracy grupowej na forum klasy. Uczniowie nawzajem z innych grup mogą zadawać sobie pytania i podejmować dyskusje.
2. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Jaki jest mechanizm powstawania smogu? Chętny uczeń zapisuje równania odpowiednich reakcji chemicznych na tablicy.
3. Uczniowie w parach rozwiązują zadania zawarte w sekcji „sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Okienko informacyjne - forma indywidualnej twórczej notatki. Kartkę papieru w zeszycie uczniowie dzielą na 4 części (poziom, pion lub po przekątnej). W pierwsze okienko uczniowie wpisują hasło, które ich interesuje. W drugim okienku podają definicję danego terminu (z różnych źródeł). W trzecie okienko wpisują metaforyczne znaczenie wyrazu, żart językowy, rebus itp. Ostatnie może mieć formę scenki komiksowej, dialogu, karykatury z zastosowaniem interesującego uczniów terminu. Po wyznaczonym czasie chętni uczniowie mogą zaprezentować swoje efekty na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia z sekcji „sprawdź się”, których nie zdążyli wykonać na lekcji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Symulację interaktywną nauczyciel może wykorzystać w fazie podsumowującej, jako podsumowanie lekcji. Uczniowie nieobecni mogą wykorzystać medium jako uzupełnienie luk kompetencyjnych.
Materiały pomocnicze:
1. Nauczyciel przygotowuje arkusze papieru A2, mazaki.
2. K. H. Lautenschläger, W. Schröter, A. Wanninger, Nowoczesne kompendium chemii, tłum. A. Dworak, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2014.
3. https://goodair.pl/blog/smog-londynski-co-to , dostęp z d. 18.02.2022.